Asistent jurist

SC MediaPro Pictures SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Redacteaza actele cu specific juridic (contracte, acte aditionale si anexe ale contractelor etc.);
Raspunde de modul in care sunt inscrise in contracte prevederile legale din domeniul juridic, asigurand in permanenta masurile preventive necesare;
Pastreaza si arhiveaza documentele juridice in original si/sau copie (dupa cerinte), in functie de natura documentelor: contracte, legislatia in vigoare, comunicari etc.;
Redacteaza contractele ce fac obiectul activitatii MediaPro Pictures (cu exceptia contractelor de munca) si le supune spre avizare superiorului ierarhic;
Informeaza superiorul ierarhic asupra modificarilor ce apar in materie de legislatie, studiind legislatia prin urmarirea monitoarelor oficiale aparute;
Realizeaza diferitele situatii si rapoarte, la solicitarea superiorului ierarhic;
Urmareste ca toate contractele emise de catre Departamentul Juridic sa fie semnate de partenerii contractuali (in special la intrarea in productie).

CERINTE

Studii superioare juridice;
Cunostinte foarte bune de operare PC;
Experienta de mimimum 1 an pe o pozitie similara;
Limba engleza nivel avansat;
Constituie avantaj cunostintele in domeniul Drepturilor de Autor;
Persoana amabila, calma, foarte ordonata;
Bune abilitati de comunicare si relationare;
Capacitate sporita de lucru cu termene limita.

MediaPro Pictures este cea mai mare companie de productie de film din Romania, parte a MediaPro Entertainment, alaturi de altele din Cehia, Croatia, Slovacia, Slovenia, Bulgaria.
Din 2009, MediaPro Entertainment face parte din grupul CME (Central European Media), o companie de media si divertisment integrata vertical, care opereaza companii de broadcasting, internet si continut TV, lideri pe segmentele lor in cele 6 state enumerate mai devreme, care, impreuna, aduna un public de peste 50 de milioane de persoane.
Experienta pe care MediaPro Pictures a acumulat-o in productia de film a fost rasplatita in 2007 cu premiul “Un certain regard” in cadrul Festivalului de Film de la Cannes pentru “California Dreamin’ (Nesfarsit)”. In acelasi an, MediaPro Pictures a devenit prima casa de productie din Romania care a produs un lungmetraj pentru piata americana – “Fire and Ice” realizat pentru SCI FI Channel.
In ceea ce priveste productiile de televiziune, ne mandrim cu sitcomurile produse pentru PRO TV (cum ar fi „La Bloc” sau „Cu un pas inainte”) si serialele pentru Acasa TV (de la „Numai Iubirea” in 2004, pana la cea mai recenta, „Iubire si onoare”).