Technical Support Engineer

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Pozitia este deschisa in cadrul diviziei Information Management Business Solutions

Scurta descriere
Ofera solutii tehnice pentru problemele intampinate de clienti in exploatarea solutiilor. Actualizeaza sistemul informatic de gestiune a incidentelor astfel incat acesta sa reflecte in totalitate modul de rezolvare a problemelor, termenele asumate pentru rezolvare si livrabilele aferente (patch-uri, noi release-uri, manuale, proceduri, etc). Respecta SLA-urile agreate cu clientii pentru solutiile ECM si BPM aflate in suport tehnic.

Responsabilitati

Ruleaza activitatile de suport tehnic in conformitate cu procesul de suport al companiei
Stabileste si mentine bune relatii profesionale (printr-o comunicare pozitiva) cu clientii
Intretine la zi documentatia tehnica a solutiilor aflate in suport tehnic si masinile virtuale pe care se afla instalata solutia
Pregateste medii de test pentru aplicatiile/solutiile Star Storage;
Preia in suport tehnic solutiile ECM si BPM de la echipele de implementare;
Analizeaza problemele semnalate de clienti si furnizeaza solutii pentru aceste probleme in timp real prin intermediul sistemului de servicedesk, posta electronica, telefon si interventii on-site la sediul clientului;
Analizeaza, replica si prezinta defectele semnalate de clienti
Intretine infrastructura de medii de test necesare activatii de suport tehnic pentru proiectele/conturile in care este implicat(a);
Diagnosticheaza problemele de performanta ale solutiilor ECM si BPM livrate catre si folosite de client si ofera solutii pentru imbunatatirea acesteia;

CERINTE

Studii superioare finalizate
Experienta in instalare, configurarea, administrarea, analiza performantelor serverelor de aplicatii - Apache Tomcat sau WebSphere Application Server sau JBoss
Experienta in instalarea, configurarea, analiza performantelor bazelor de date - Microsoft SQL Server sau Oracle sau IBM DB2
Experienta suport tehnic L1/L2 sau administrare servere de aplicatii
Certificari obtinute pe platformele IBM Filenet, EMC Documentum, ORACLE
Sisteme de operare: Microsoft Windows 2000/XP/Vista/2003/2008, Linux-like OS (RedHat, Solaris, Gentoo) – instalare, configurare, administrare
Cunostinte minime de scripting – Windows powershell sau VB Script sau bash/awk/perl
Gandire analitica;
Abilitati avansate de sinteza si comunicare;
Cunostinte limba engleza: scris / vorbit - nivel minim 8 (scala 1-10).

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).