Technical Product Manager (inginer)

Academia de HR

Job expirat

RESPONSABILITATI

Academia de HR recrutează pentru Clientul său, reputată companie germană cu tradiție cu peste 60 de ani vechime, important producător în domeiul industrial de cabluri de forță și comandă, cabluri telefonice și coaxiale, magistrale de date, sisteme transmitere date (inclusiv cabluri optice) și Ethernet, conductori tablouri electrice, conectori industriali, presetupe și accesorii pentru cabluri cu multiple aplicații (robotică, data centers, transport, industrie, diverse instalații, etc.).

Având o prezență activă la nivel mondial în peste 100 de țări dar în principal pe piețele din Europa, Asia și America urmare a producției realizate în cele 19 fabrici de care dispune, compania oferă produse și servicii la cele mai înalte standarde alături de asistență tehnică pentru alegerea soluțiilor optime pentru clienții săi.

Cu un imens respect pentru oameni și valori, Clientul nostru este implicat în diverse programe care arată răspundere socială corporativă ridicată, dovedind un interes real pentru dezvoltarea societății, investind constant în savanți tineri și talentați (premiul de Cercetare oferit în fiecare an).

În România, compania a adus toate brandurile sale celebre, mărci de renume apreciate de cei din branșă, având deja numeroase povești de succes prin proiecte importante (de exemplu compania a livrat produse pentru National Arena).

Descrierea Jobului

- Recrutăm Technical Product Manager (inginer, studii tehnice) care va asigura în principal consultanță și suport tehnic clienților și echipei de vânzări pentru produsele și serviciile companiei. Alte responsabilități includ:

- Oferă suport pe parte tehnică echipei de vânzări și către clientul final

- Contribuie la întocmirea ofertelor tehnice către clientul final și răspunde diverselor cereri de ofertă

- Identifică și colaborează cu diverși subcontractori/revânzători regionali pentru achiziția și instalarea sistemelor de cabluri și a produselor companiei

- Contribuie pe parte tehnică la documentațiile necesare pentru diverse licitații

- Se ocupă cu prelucrarea și ghidarea comenzilor către producție și urmărirea acesteia până la livrare. La încheierea proiectului, oferă și solicită feedback clientului (ingineri și contractori pentru a verifica nivelul de satisfacție) și menține relația pentru proiectele viitoare

- Realizează diverse desene și scheme de prezentare cu ajutorul AutoCad sau a altor programe similare

- Sprijină colegii cu privire în legâtură cu diverse problemele tehnice. Organizează și susține cursuri tehnice pentru colegi și clienți

CERINTE

Educatie și experiență:

- Studii superioare de profil tehnic, ideal Inginerie Electrică
- Senior level, +10 ani experiență în mediul industrial
- Experiență ca product manager
- Cunoștințe software specializat (baze de date, AutoCad, altele)

Personalitate:

- Aptitudini de planificare, organizare
- Capacitate de a evalua şi a lua decizii, rapid și eficient
- Iniţiativă, spirit practice si proactivitate
- Gândirea tehnică orientată către rezolvarea problemelor

Alte cerințe:

- Limba Engleză (avansat)
- Permis de conducere categoria B
- Disponibilitate pentru vizite la client
- Capacitatea de a organiza traning-uri tehnice
- Aptitudini de prezentare pentru seminarii și forumuri
- Competente de a oferii support tehnic și consultanță
- Abilități de relaționare și comunicare la client

BENEFICII OFERITE

- Companie de renume, un brand reputat și respectat în toată lumea
- Companie multinațională, cultură organizațională bazată pe respect și apreciere
- Proiecte mari, provocatoare și interesante cu care să te mândrești
- Desfășori o activitate frumoasă unde nu te simți ca la muncă
- Colegi profesioniști, inteligență și competențe tehnice înalte
- Stagii de pregătire internă pe produsele companiei
- Posibilitatea de dezvoltare ca specialist în training tehnic
- Mașină de companie (pool car)
- Telefon, abonament date și voce, laptop
- Pachet salarial competitiv
- Scheme de bonusare/incentivare atractive în funcție de performanțe

Aceasta nu este doar un job, ci este o șansă de a crește profesional și de a contribui semnificativ la expansiunea companiei în România! În plus, ești tratat ca o persoană și nu ca o resursă: ai independență și autonomie, o abordare individualizată bazată pe respect și pe nevoile tale într-o companie minunată!

Abordam toate problemele importante de HR si contribuim prin proiectele noastre de recrutare, cursurile si serviciile noastre la identificarea, atragerea si pastrarea talentelor in companiile din Romania. Avem 20 de ani de experiență și sute de proiecte de recrutare de succes! Recrutori Seniori! Domenii recrutare: Vânzări, Management, IT, HR, Financiar, Juridic, Logistică, Inginerie. Facem recrutare cu pasiune, avem rezultate, găsim candidați!

Mai multe joburi, articole, materiale pe academiadehr.ro