System Operations Engineer

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

System Operations Engineer face parte din echipa de CloudComputing Engineering din cadrul business unit-ului Cloud.
Isi desfasoara activitatea in program de 12h, inregim tura la data center-ul Star Storage. Turele se efectueaza in intervalul de zi 8AM – 8 PM si 8PM – 8AM, conform planificarii de lucru.

Responsabilitati
Monitorizare servicii cloud
Monitorizare si operare servicii infrastructura
Monitorizare servicii data center (hosting echipamente IT)
Prim nivel de suport pentru clienti pentru servicii de cloud computing si data center

CERINTE

Cunostinte sisteme de operare de tip server Microsoft, minim 2 ani experienta;
Cunostinte tehnologii de virtualizare Microsoft si/sau Citrix si/sau VMware, minim 1 an experienta;
Experienta in suport tehnic si comunicare cu clientii;
Absolvent de facultate tehnica( Cibernetica/Politehnica/Informatica);
Cunostinte limba engleza (avansat);
Carnet de conducere categoria B.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).