Specialist Relatii publice si Comunicare

Asociatia MAME

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asociatia M.A.M.E., organizatie non-profit, angajeaza, in regim full-time, Specialist Relatii Publice si Comunicare pentru promovarea imaginii si a proiectelor aflate in derulare. Biroul organizatiei este situat in Sector 1.

Responsabilitati:
- Sa urmareasca actualizarea website-ului organizatiei cu informatii pe care ceilalti membri ai echipei executive le pun la dispozitie;
- Sa asigure actualizarea conturilor sociale ale organizatiei (facebook, linkedin, etc);
- Sa actualizeze constant baza de date si sa se asigure ca exista o comunicare constanta cu jurnalistii;
- Sa se asigure ca exista fluxuri de comunicare constanta cu partenerii institutionali;
- Sa stabileasca contacte cu publicatii media de specialitate relevante si sa asigure prezenta organizatiei in media electronica, scrisa, video (prin comunicate de presa, prin stabilirea de interviuri cu specialistii organizatiei pe probleme specifice, etc);
- Sa se asigure ca toate materialele emise de asociatie respecta manualul de identitate vizuala;
- Sa asigure promovarea evenimentelor si proiectelor organizatiei (realizarea de invitatii, mentinerea legaturii cu cei invitati la diverse evenimente, punct de contact pentru informatii suplimentare, follow-up);
- Sa mentina legatura cu furnizorii pentru realizarea de materiale de comunicare (inclusiv website) si sa supervizeze realizarea materialelor de comunicare;
- Sa participe la elaborarea planului anual de comunicare si sa urmareasca implementarea lui;
- Sa asigure realizarea newsletterele lunare;
- Sa participe la realizarea raportului anual de activitate sau a altor materiale ale organizatiei;
- Sa asigure distribuirea materialelor profesionale/de comunicare publicate de Asociatie persoanelor / institutiilor relevante;
- Sa monitorizeze si sa evalueze permanent impactul activitatilor de comunicare;
- Sa reprezinte organizatia la unele dintre evenimentele unde aceasta este invitata;
- Sa participe si sa contribuie la sedintele echipei;

CERINTE

- Absolvent/a studii superioare, preferabil din domeniul Comunicare/Marketing/Jurnalism/PR etc.;
- Experienta: minim 2 ani in domeniu;
- Cunostinte avansate ale limbii engleze (scris si vorbit);
- Pachetul MS Office - Avansat;
- Creativitate si imaginatie;
- Abilitati foarte bune de comunicare si prezentare scrisa si verbala pe medii clasice si web;
- Experienta in mediul ONG si voluntariatul constituie un avantaj.

BENEFICII OFERITE

- Posibilitatea de a lucra alaturi de echipa asociatiei pentru a oferi sprijin copiilor si tinerilor din Romania aflati in diferite situatii de risc;
- Un mediu de lucru flexibil si deschis;
- Multiple oportunitati de dezvoltare personala, training-uri de perfectionare interne si externe;
- Participarea la evenimentele organizate de asociatie sau la cele la care se primesc invitatii, in calitate de reprezentant;

Asociatia M.A.M.E. - Maternitate, Advocacy, Medicina, Educatie, este o organizatie non-profit fondata in anul 2009 cu scopul de a sustine pacientii diagnosticati cu cancer si alte afectiuni grave din Romania, in special copii. Pentru a afla mai multe detalii, va rugam sa accesati: www.asociatiamame.com sau www.facebook.com/AsocMAME