Specialist Raportare & Control Resurse Umane

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

Rolul este in cadrul Diviziei Compensatii, Beneficii & Managementul Expatriatilor Romania / Directia Executiva Resurse Umane Romania.

SCOP: Gestioneaza administrarea unui sistem de raportare si control eficient, corect si in timp util, precum şi funcţionalitatea în condiţii optime a sistemelor de resurse umane.Asigura generarea, prelucrarea si furnizarea rapoartelor si analizelor cu indicatori specifici activitatii de resurse umane precum si implementarea politicilor si procedurilor specifice.

Aplica standardele de comunicare eficienta si de calitate atat in cadrul echipei din care face parte, cat si cu alti colaboratori interni sau externi ai companiei;
Transmite rapoartele/analizele/proiectele solicitate, respectand termenul fixat si acuratetea datelor prezentandu-le intr-o forma clara si concisa;
Pregateste si transmite catre managementul companiei lunar un raport care sa consolideze toti indicatorii de Resurse Umane;
Creeaza, implemeneaza si furnizeaza periodic rapoarte referitoare la indicatorii de resurse umane, intern in cadrul Directie Executive Resurse Umane Romania sau altor departamente din cadrul si extern (DT, OTE etc), indicatori care ofera solicitantilor masuratori precise, in scopul realizarii obiectivelor de business;
Participa in proiecte de dezvoltare a modulului de raportare al aplicatiilor de HR (configureaza, testeaza si implementeaza noi rapoarte sau le actualizeaza pe cele existente in functie de necesitati);
Impreuna cu Departamentul Solutii Electronice & Integrare Sisteme Resurse Umane Romania dezvolta in permanenta solutii integrate de raportare din sisteme;
Colecteaza, analizeaza şi monitorizeaza datele necesare întocmirii rapoartelor destinate managementului companiei în vederea furnizării de informaţii exacte şi a-l sprijini asftel în fundamentarea deciziilor;
Monitorizează periodic statusul bugetului de salarii al companiei, precum si OPEX-ul Directiei Executive Resurse Umane şi colaborează cu funcţiunile financiare pentru a reconcilia Rapoartele de Resurse Umane extrase din sisteme cu înregistrările contabile, în vederea furnizării datelor corecte şi consolidate;
Consolideaza si verifica acuratetea indicatorilor de HR;
Asigura suport managementului in ceea ce priveste furnizarea la timp a informatiilor catre autoritati sau catre companii fata de care Romtelecom are obligatii contractuale, pentru a mentine relatii de colaborare cu acestea, respectand legislatia in vigoare;
Consolideaza, verifica si raporteaza lunar variatiile de FTE (actual vs BDG) identificand diferentele si propunand solutii pentru incadrarea in bugetul propus;

CERINTE

Studii:

Absolvent studii superioare (de preferat studii financiare).

Experienţă în muncă:

Min 3-4 ani de cunoştinţe şi practică în domeniul resurselor umane/financiar/analiza si raportare

Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:

Cunoştinţe aprofundate privind folosirea bazelor de date integrate de resurse umane şi salarizare (ex: Oracle, SAP, etc.)
Cunostinte aprofundate privind utilizarea PC: MS Office, Internet, lucrul cu bazele de date
Nivel mediu de cunoastere a HR KPI’s (ex: HC, FTE, rata de turnover, rata de absenteism etc)
Abilitati de analiza numerica si statistica;
Orientare către rezultate şi către găsirea unor soluţii cât mai simple şi mai clare
Aptitudini de comunicare orala si scrisa
Gandire logica, initiativa, atentie la detalii si acuratetea datelor;
Capacitate de relationare interumana
Disponibilitate de lucru sustinut, in conditii de stres
Cunostinte de legislatia muncii
Limba engleza fluent
Proactivitate, creativitate, initiative
Integritate si confidentialitate
Spirit de echipa

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...