Specialist Logistica Importuri Produse Congelate

Alfredo Fresh SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Organizeaza, coordoneaza si supervizeaza activitatea de transport rutier si maritim;
• Organizeaza operatiunile vamale pentru marfurile de import, furnizeaza toate informatiile cerute de comisionarul vamal necesare bunei desfasurari a vamuirii;
• Identifica noi potentiali transportatori si incheie contracte de transport pentru marfurile cumparate;
• Organizeaza impreuna cu departamentul financiar programul de plati stabilind ordinea prioritatilor si urmareste procesul de achitare al acestora;
• Verifica locatia transporturilor angajate pentru marfurile cumparate anuntand departamentul de vanzari si achizitii despre eventualele modificari care apar din punct de vedere al termenelor stabilite initial;
• Transmite transportatorilor informatiile necesare intocmirii documentelor de import care insotesc marfurile pana la frontiera si verifica corectitudinea emiterii acestora;
• Asigura fluxul de informatii si documente catre operatorii portuari si/sau agentii acestora;
• Verifica si raspund de sosirea la timp a documentelor de intrare pentru
produsele cumparate;
• Transmite in timp util date referitoare la sosirile de marfa catre departamentul vanzari si/sau operatorii de facturare de la depozitul central al firmei.
• Comunica colegilor din departamentul de vanzari, administratorilor informatii din piata cu care lucreaza, referitoare la preturile practicate de transportatori, etc.

CERINTE

 Experienta: experienta min. 4 ani intr-o pozitie similara(Specialist Logistica/ Declarant Vamal);
 Studii: studii superioare (de preferinta economice, ASE: Relatii Economice Internationale), cursuri de comunicare si negociere;
 Buna cunoastere a limbii engleze;
 Aptitudini/Abilitati: aptitudini de negociere, abilitati de comunicare, limba engleza nivel avansat, abilitati interpersonale, capacitatea de lucru in echipa, rezistenta la stres, organizat(a), ambitios(oasa), abilitati de calcul numeric, asumarea raspunderii, cunostinte operare PC (Ms Office).

Unul dintre cei mai importanti jucatori pe piata romaneasca de import si distributie pentru alimente proaspete si congelate