Specialist IT

Operatorul Pietei de Energie Electrica si de Gaze Naturale

Job expirat

RESPONSABILITATI

Condiţii :
- Absolvent studii superioare tehnice (de preferat Automatica si Calculatoare, Matematica-Informatica, Informatica, Electronica si Telecomunicatii)
- Cunoştinţe avansate în domeniul sistemelor de operare de tip server Linux si Microsoft Windows
- Cunostiinte avansate in domeniul retelelor de calculatoare
- Cunostiinte avansate in exploatarea echipamentelor de retea CISCO
- Cunostiinte avansate ale sistemelor de operare desktop de la Microsoft (Windows 7/8/10)
- Cunostinte avansate in domeniul virtualizarii VMWare
- Cunostinte avansate hardware statii de lucru (inlocuire componente, diagnosticare, etc), servere (diagnosticare) si perifierice (inlocuire cartuse toner, inlaturare blocaje hartie)
- Cunoaşterea limbii engleze la nivel mediu
- Apt pentru lucrul de noapte
- Disponibil pentru lucru inclusiv in zile libere/Sarbatori legale
- Capabilitate pentru acordarea de suport tehnic utilizatorilor interni si externi (cunoasterea limbii engleze).
- Experienta intr-o pozitie similara de minimum 3 ani

Vor fi apreciate :
- Experienta si/sau certificari in administrarea serverelor Linux si/sau Windows
- Experienta si/sau certificari in administrarea echipamentelor de retea CISCO
- Experienta si/sau certificari in administrarea serverelor virtuale
- Responsabilitate
- Rezistenta la stres, lucrul sub presiune, respectarea termenelor
- Comunicare
- Lucrul in echipa
- Experienta in domeniul acordarii de suport (help desk)
- Atentie la detalii
- Buna organizare a timpului
- Atitudine pozitiva
- Dorinta si capacitatea de a asimila cunostinte noi
- Dorinta de perfectionare si promovare
- Initiativa

CERINTE

Constituie un avanataj :
- Cunoştinţe de lucru cu baze de date (mySQL, sau Oracle sau PostgreSQL)
- Cunoştinţe de programare PHP
- Experienta in administrarea serviciilor Microsoft Office 365
- Experienta in utilizarea aplicatiilor Nagios, firewalluri comerciale (Sophos, Checkpoint, Cisco)

Tematica :
- Sisteme de operare de tip server
Linux Red Hat/ CentOS
Microsoft Windows Server (2008, 2012)
Zone de interes: networking, bonding, Apache, lucrul cu fisiere log (inspectie, cautare), managementul serviciilor (identificare, status, start, stop)
- Retele de calculatoare, protocolul TCP/IP
Zone de interese: modelul OSI, adresare IP

- Administrare VMWare
Zone de interes: creare si administrare servere virtuale, High Availability, managementul snapshot-urilor, conversia si migrarea masinilor fizice in masini virtuale

- Sisteme de operare de tip desktop
Windows 7 / 8 / 10
Zone de interes: administrare in context de domeniu, inspectie loguri, instalare drivere
- Echipamente CISCO
Zona de interes – Concepte si comenzi

BENEFICII OFERITE

Nespecificat

Societatea Operatorul Pieței de Energie Electrică și Gaze Naturale “OPCOM” S.A. îndeplineşte rolul de administrator al pieţei de energie electrică, furnizând un cadru organizat, viabil şi eficient pentru desfăşurarea tranzacţiilor comerciale în cadrul pieţei angro de energie electrică și desfasoară activitaţi de administrare a pieţelor centralizate în sectorul gazelor naturale, în conditii de consecvenţă, corectitudine, obiectivitate, independenţă, echidistanţă, transparenţă şi nediscriminare.