Specialist Google Adwords Campaign & SEO

ROMTELECOM

Job expirat

RESPONSABILITATI

SCOP: Creaza, implementeaza si optimizeaza campaniile Google AdWords pentru clientii din segmentul commercial business fix si mobil si pentru nevoile de marketing aferente, cu scopul de a atinge obiectivele companiei.

RESPONSABILITĂŢI PRINCIPALE:
Responsabil de crearea de conturi pentru clientii noi, cu scopul de a crea campanii de AdWords prin intermediul unei platforme dedicate;
Contacteaza clientii in vederea stabilirii obiectivelor si strategiei privind campaniile AdWords;
Este responsabil de crearea de template-uri de campanii pentru fiecare tip de industrie (verticala) aflata in target;
Creaza AdTexte cu scopul cresterii relevantei campaniei si atragerii unui numar cat mai mare de click-uri;
Se ocupa de definirea cuvintelor cheie ce vor fi folosite in campanie;
Monitorizeaza si optimizeaza campaniile in desfasurare in vederea atingerii obiectivelor stabilite cu clientul, cat si atingerea unui “Cost per Click” optim;
Mentine o relatie de colaborare de succes cu echipa de vanzari (comercial business si cea care se ocupa de Google AdWords Resale);
Este responsabil de consilierea clientilor in vederea optimizarii website-urilor acestor in vederea atingerii obiectivelor propuse. Ofera consiliere tehnica in vederea implementarii tool-urilor de traking (tracking code, reverse proxy);
Realizeaza evaluari periodice ale campaniilor impreuna cu clientii;
Ofera suport pentru echipa de vanzari, prin oferirea de definitii ale indicatorilor de publicitate online, in sensul de a da posibilitatea clientilor de a masura eficieta acestor campanii precum si intelegerea relatiilor dintre diferiti indicatori;
Face evaluari regulate in ceea ce priveste campaniile in desfasurare si in functie de obiectivele agreate cu clientii propune trecerea la un pachet superior (Upselling);
Participa activ la designul pachetelor de AdWords;
Realizeaza analize in profunzime ale clientilor existenti in vedere dezvoltarii strategiei referitoare la industriile targetate;
Lucreaza in baza feedback-ului si a rapoartelor primite de la echipele de vanzari; ofera suport colegilor in imbunatatirea performatelor in vanzari prin instruire interna;
Utilizeaza cunostintele despre SEO; ofera consiliere /coopereaza cu alti colegi din echipa respectiva, in special cu specialistii din social media, cu cei din UX sau Vanzari Online si Specialisti Suport;

CERINTE

Studii:
Studii superioare (de preferinta Economice sau tehnic/informatic).
Certificare Google AdWords
Experienţă în muncă:
Experienta similara anterioara minimum 2 ani
Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi:
Intelegerea indicatorilor specifici advertisingului online cat si corelatiilor dintra acestia
Intelegerea mecanismelor SEO
Cunostiinte avansate AdWords si SEO
HTML basic
Spirit analitic
Abilitati de comunicare
Limba engleza nivel avansat este obligatorie
Dacă regasesti multe aspecte comune cu profilul tau si doreşti să devii membru al echipei noastre, asteptam cu interes CV-ul tău.
Numai candidaţii selectaţi vor fi contactaţi

Romtelecom este o companie in miscare pe piata comunicatiilor din Romania. In ultimii ani Romtelecom a evoluat inteligent, cu multe eforturi, de la un fost monopol de stat la o companie privata, conectata la tehnologia sofisticata a acestui mileniu.
Compania ofera astazi servicii de incredere, inovatoare si usor de folosit, de la traditionala telefonie fixa, la Internet de cea mai buna calitate, dar si cel mai sigur spatiu de gazduire de date din Romania, servicii combinate de date si voce si un program permanent controlat si imbunatatit de Customer Care.
Si transformarea continua ...