Solutions Architect

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Concepe, proiecteaza, valideaza, solutiile integrate propuse clientilor de catre departamentul Presales Business Solutions

- Integreaza in cadrul propunerii pentru Client informatiile furnizate de departamentul Presales Infrastructure Solutions si respectiv Presales Business Solutions livrand ca rezultat o arhitectura si o descriere functionala a solutiei integrate;

- Valideaza din punct de vedere tehnic documentatii de tip „Request for Proposal”, „Caiet de Sarcini”, si documentatii de raspuns;

- Valideaza documente redactate de departamentul presales precum: business case, arhitectura solutiei, functionalitatile solutiei, componentele solutiei, propuneri tehnice, oferta financiara preliminara;

- Asigura suportul consultantilor presales in vederea identificarii de diferentiatori ai produselor din portofoliul compartimentului si de pozitionare a acestor produse fata de competitie;

- Raspunde de pregatirea si sustinerea de prezentari tehnice/demonstratii ale solutiilor intergrate cu componente furnizate de business unit-uri;

- Raspunde de conceperea si validarea arhitecturilor hardware pe care se implementeaza solutiile propuse clientilor impreuna cu departamentul de implementare;

- Coordoneaza efortul de integrare si de efectuare de teste de baza asupra componentelor livrate de echipa de dezvoltare si produselor care fac parte din solutia livrata.

CERINTE

- Absolvent Facultatea "Cibernetica si statistica economica", " Automatica si Calculatoare", "Informatica economica"

- Experienta minim 3 ani pe o pozitie similara

- Experienta minim 1 an ca dezvoltator software

- Experienta analiza de business – constituie avantaj

- Cunostinte tehnice software: minim 2 produse Microsoft (SharePoint obligatoriu + unul dintre Dynamics CRM, BizTalk, FAST, Project Server, SQL Server) – cunostinte nivel avansat

- Cunostinte tehnice avansate in implementare si depanarea de sisteme software de tip enterprise (ECM / ERP / CRM);

- Cunostinte tehnice avansate despre gestiunea bazelor de date;

- Cunostinte/experienta in integrari de sisteme software enterprise (webservices, SOA, SSO, portals) reprezinta un plus;

- Cunostinte de sisteme de operare, arhitecturi de solutie (logica/fizica), retele, virtualizare, backup/restore – cu produse Microsoft

- Ponderea activitatilor tehnice (implementare, dezvoltare, business analysis) din totalul activitatilor sale sa fie de minim 80%

- Cunostinte limba engleza: scris / vorbit - nivel minim 8 (scara 1-10);

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).