Senior Technology Consultant

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Efectuarea de analize tehnice si oferirea de consultanta in domeniul solutiilor ECM/ DMS/BPM /SOA pentru clientii companiei;

- Proiectarea si validarea de configuratii de sisteme ECM/ DMS / BPM / SOA pentru clienti;

- Instalare tehnologiilor IBM/ EMC/ Microsoft/ Oracle in arhitecturi complexe (HA, DR, etc);

- Implementare si configurarea solutiilor agreate;

- Planifica, documenteaza si executa teste IT pentru acceptanta non-functionala a solutiilor implementate;

- Training si asistenta post-implementare pentru platformele furnizate;

- Documentarea activitatilor de implementare derulate.

CERINTE

- Experienta minim 3 ani pe o pozitie similara;

- Experienta troubleshooting sisteme software – constiuie avantaj experienta de dezvoltator software;

- Cunostinte tehnice medii sau avansate in implementarea si instalarea serverelor de aplicatii in topologii complexe;

- Cunostinte tehnice medii sau avansate despre gestiunea bazelor de date (Oracle, SQL Server, DB2);

- Cunostinte tehnice medii sau avansate in implementare si depanarea de sisteme software de tip enterprise (ECM / ERP / CRM);

- Cunostinte tehnice medii sau avansate in domeniul imbunatatirii performantelor sistemelor software;

- Cunostinte/experienta in integrari de sisteme software enterprise (webservices, SOA, SSO, portals) reprezinta un plus;

- Cunostinte limba engleza: scris / vorbit - nivel minim 8 (scara 1-10);

- Absolvent Facultatea "Cibernetica si statistica economica", " Automatica si Calculatoare", "Informatica economica" – constituie un avantaj;

- Abilitati de comunicare / negociere;

- Initiativa / Persoana proactiva.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).