Senior Technical Support Engineer

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Stabileste si mentine bune relatii profesionale (printr-o comunicare pozitiva) cu clientii
Intretine la zi documentatia tehnica a solutiilor aflate in suport tehnic si masinile virtuale pe care se afla instalata solutia
Pregateste medii de test pentru aplicatiile/solutiile Star Storage
Preia in suport tehnic solutiile ECM si BPM de la echipele de implementare
Analizeaza problemele semnalate de clienti si furnizeaza solutii pentru aceste probleme in timp real prin intermediul sistemului de servicedesk, posta electronica, telefon si interventii on-site la sediul clientului
Analizeaza, replica si prezinta defectele semnalate de clienti
Intretine infrastructura de medii de test necesare activatii de suport tehnic pentru proiectele/conturile in care este implicat(a)
Diagnosticheaza problemele de performanta ale solutiilor ECM si BPM livrate catre si folosite de client si ofera solutii pentru imbunatatirea acesteia

CERINTE

Studii superioare finalizate - Electronica si Telecomunicatii/Automatica si Calculatoare/ASE - Cibernetica si Statistica Economica/Informatica
Sisteme de operare: Microsoft Windows 2000/XP/Vista/2003/2008, Linux-like OS (RedHat, Solaris, Gentoo) - instalare, configurare, administrare
Baze de date (cel putin doua din ele): Microsoft SQL Server 2005/2008, Oracle 9i/10g/11g, IBM DB2 - instalare, configurare, analiza performanta
Servere de aplicatii: Apache Tomcat, WebSphere Application Server, JBoss - instalare, configurare, administrare, analiza performanta
Cunostinte bune de scripting - Windows powershell, VB Script, bash/awk/perl
Experienta suport tehnic L2 sau administrare servere de aplicatii - minim 4 ani
Gandire analitica
Abilitati avansate de sinteza si comunicare
Cunostinte bune de limba engleza
Orientat spre rezultate
Orientat catre client si catre intelegerea nevoilor acestuia

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).