Senior Storage Engineer

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Realizeaza implementari ale solutiilor de stocare promovate de catre companie (Hitachi Data Systems, EMC, Overland Storage, ADIC, EMC/Legato, FalconStor, Plasmon, etc);
- Implementează soluţii de stocare a datelor de pe platforme Unix-like şi Windows în SAN şi, eventual, replicarea lor în centre de Disaster Recovery;
- Implementează soluţii de backup/restore şi arhivare pe platforme Unix-like şi Windows;
- Desfăşoară activităţi de analiză tehnică, oferă soluţii şi configurează sisteme Windows şi Unix-like, inclusiv High Availability şi Virtualization;
- Desfăşoară activităţi de suport tehnic pentru soluţiile implementate şi sistemele configurate, on-site la sediul clientului sau remote de la sediul firmei;
- Participă la întreţinerea periodică a echipamentelor şi programelor, on-site la sediul clientului sau remote de la sediul firmei;
- Participă la instruirea administratorilor de soluţii de stocare;
- Participă la instruirea administratorilor de soluţii de backup/restore şi arhivare;
- Participa la organizarea de prezentari de solutii/ proof-of-concept pentru clientii companiei;
- Participă la cursuri de perfecţionare organizate de firma noastră sau de partenerii acesteia, în ţară ori străinătate şi se certifică la finalizarea acestora;

CERINTE

- Studii superioare, facultate profil informatic;
- Cunostinte teoretice la un nivel avansat (tehnologii, metodologii, activităţi şi componente) în cel puţin 2 domenii ale stocării şi protecţiei datelor: SAN şi Network Attached Storage (NAS) şi disk array, SCSI, FC, FCoE, ISCSI, SAS, SD, tape library, backup şi restore (soluţii LAN şi LAN-free), content-addressable storage (CAS), disaster recovery şi business continuity, high availability, virtualization, D;
- Cunostinte practice de gestiune a componentelor în cel puţin 1 domeniu al soluţiilor de stocare şi protecţie a datelor: administrare servere (în arhitectură POWER, SPARC, x86, inclusiv clusters şi partiţionare) şi sisteme de operare (IBM AIX, SUN SOLARIS, Microsoft Windows, şi altele Unix-like: RHEL, SUSE), sisteme de stocare pe disc (on line şi near line), biblioteci cu benzi şi VTL, aplicaţii de backup/restore;
- Experienta de lucru de minim 5 ani in cel putin unul dintre domeniile enumerate mai sus;
- Cursurile de specializare şi certificările CommVault, EMC, HDS, HP, IBM, SUN, Microsoft, Novell, VMware – se punctează suplimentar;
- Cunostinte limba engleza: avansat;
- Permis de conducere cat. B;
• Comunicare si relationare umana la nivel superior;
• Grad ridicat de proactivitate;
• Toleranta / rezistenta in situatii de stress;
• Capacitate de auto-organizare si auto-motivare;

BENEFICII OFERITE

- Pachet salarial motivant;
-Mediu de lucru modern care incurajeaza initaitiva;
-Echipa tanara, dinamica, profesionista;

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).