Senior Storage Engineer

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Participa la organizarea de prezentari de solutii / proof-of-concept pentru clientii companiei;
Realizeaza implementari ale solutiilor de stocare promovate de companie;
Participa la instruirea administratorilor de solutie / a utilizatorilor solutiilor furnizate;
Participa la serviciile de mentenanta periodica / suport tehnic remote sau on-site pentru solutiile implementate;
Disponibilitatea de a participa la programul de on-call (prin rotatie)
Participa la cursurile de perfectionare organizate de firma sau de partenerii acesteia in tara si in afara tarii ;

CERINTE

Absolvent studii superioare cu profil informatic;
Cunostinte avansate: SAN, NAS, SCSI, FC, iSCSI, Replication, Snapshot, Clona;
Cunostinte avansate hardware, administrare servere, sisteme de stocare;
Cunostinte avansate software: sisteme de operare Windows / Linux;
Cunostinte sisteme de virtualizare: VMWare, Hyper-V.
Experienta in instalarea, administrarea si suportul sistemelor de stocare: EMC Clariion/VNX, EMC Symmetrix, HDS, IBM.
Experienta in administrarea echipamentelor SAN: Brocade si Cisco.
Administrarea si intretinerea perechilor de replicare.
Cunostinte limba engleza - nivel mediu/avansat;
Permis de conducere cat. B.

Calitati personale:

Abilitati de comunicare;
Prezenta profesionala;
Capacitate de lucru în echipă dar şi individual.
Proactivitate, loialitate, focalizare spre cariera.

BENEFICII OFERITE

Salariu, remunerare on-call, Telefon mobil, laptop;
Mediu de lucru modern;
Echipa tanara, dinamica, profesionista;
Posibilitati de afirmare si promovare.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).