Senior Presales Consultant – Solutii de infrastructura IT

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Experientă de minim 3 ani într-un post similar sau intr-un post de consultanta;
Studii universitare tehnice;
Cursuri /diplome/certificari in domeniul informatic;
Cunostinte teoretice si certificari despre solutii de stocare si protectia datelor: sisteme de stocare SAN / NAS / CAS si virtualizarea stocarii, solutii de backup/ restore (software de backup, deduplicare, biblioteci de benzi, VTL), solutii de arhivare (fisiere, email), solutii de virtualizarea serverelor, solutii de virtualizarea desktop-urilor;
Cunostinte teoretice despre servere: rackmount / blade, CISC / RISC / EPIC;
Se puncteaza suplimentar cunoasterea solutiilor oferite de partenerii Star Storage: Brocade (SAN), Cisco (servere), Citrix, CommVault, EMC, HDS, Quantum, VMware;
Cunostinte limba engleza (mediu / avansat);
Permis de conducere categoria B;
Capacitatea de a actiona individual, precum si de a lucra în echipă;
Orientare către client si oferirea de solutii de inalta calitate;
Dezvoltare profesionala continuă;
Competente de vânzări: "strategic business focus", capacităti de comunicare orală si scrisă, orientare către rezultate;
Abilităţi de negociere si inter-relaţionare.

CERINTE

cunoaşterea aprofundată a soluţiilor şi serviciilor oferite de Star Storage;
cunoaşterea concurenţei şi a produselor oferite de aceasta pentru a putea prezenta avantajele / diferentiatorii soluţiilor Star Storage;
promovarea soluţiilor şi serviciilor oferite de companie in echipă cu Account Manager-ul;
propunerea şi susţinerea de prezentări şi demonstraţii pentru produsele şi soluţiile companiei, in centrul de solutii al companiei sau la sediul clientului;
intocmirea documentelor de tip chestionare de analiza a mediului IT al clientului, in vederea intelegerii cat mai exacte a nevoilor clientului si oferirea celor mai bune solutii;
oferirea de consultanţă tehnică clienţilor interesaţi de soluţiile companiei;
identificarea problemelor şi nevoilor clientilor şi analizarea acestora;
oferirea de consultanta tehnica in vederea intocmirii documentelor de tip RFP;
intocmirea documentelor de tip oferta / raspuns la caiete de sarcini / RFP-uri;
realizarea ofertelor tehnice (arhitectură soluţie, descriere funcţională, componente), cu accent pe beneficiile oferite, ca răspuns la cerinţele clienţilor potenţiali sau ca răspuns la caietele de sarcini ale licitaţiilor la care compania participă;
solicitarea si obtinerea de la departamentele de servicii post-vanzare (Implementare si Suport Tehnic ISC, ICT Operations, Project Management) a cotatiilor de eforturi / servicii si a descrierii acestor servicii, pentru a le integra in oferta finala;
intocmirea ofertelor financiare preliminare aferente soluţiilor propuse;
asumarea raspunderii cu privire la exactitatea si conformitatea documentelor intocmite si a solutiilor propuse;
sustinerea in fata clienţilor a soluţiilor şi serviciilor furnizate de companie in conformitate cu nevoile acestora;
prezentarea Centrul de Solutii si a Centrul de Date la intalnirile cu clientii;
crearea şi menţinerea unor bune relaţii cu clienţii;
păstrarea contactului cu clientul pe durata implementării soluţiei;
urmărirea satisfacţiei clientului pe durata derulării relaţiei contractuale;
menţinerea relaţiei cu clientul după vanzare, in ideea generării unui nou proiect sau a identificării posibilităţilor de extindere a proiectului iniţial;
realizarea de sesiuni de inductie pentru colegii nou veniţi in companie (in cadrul departamentului de Presales, sau in cadrul altor departamente – Sales & Marketing, Project Management, Bidding etc);
menţinerea şi dezvoltarea relaţiilor de parteneriat cu furnizorii;
account planning – actualizarea informaţiilor in sistemul de raportare Dynamics CRM.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).