Senior network administrator

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Implicat in etapa de design, instalare, configurare si administrare a echipamentelor de retea (switchuri, routere, firewall-uri)
• Raporteaza catre team-leader networking si/sau director ICT toate incidentele si problemele tehnice relevante pentru aria de responsabilitate ;
• Responsabil pentru indeplinirea activitatilor operationale necesare pentru managementul infrastructurii de retea si livrarea serviciilor in conformitate cu cerintele de business specifice;
• Responsabil pentru initierea , emiterea , intretinerea si imbunatatirea documentatiei tehnice pe zona tehnica pe care o acopera :
o Manuale tehnice specifice CI-urilor din infrastructura ;
o Manuale de design – contine informatii despre structura si arhitectura serviciilor ;
o Manuale de administrare si management – descrie activitatile necesare pentru operarea si mentinerea serviciilor la un nivel de performanta si disponibilitate corespunzator cu cerintele de business ; aceste manuale cuprind si activitati specifice de troubleshooting si instructiuni pentru activitatile de mentenanta a serviciilor ;
o Manuale de utilizare – descrie functionalitatile serviciilor si instructiuni de utilizare pas cu pas pentru utilizatori ;
o Descrierea serviciilor – catalogul de servicii

CERINTE

• Absolvent Facultatea "Cibernetica si statistica economica", " Automatica si Calculatoare", “Electronica si telecomunicatii”, Matematica -"Informatica economica" , alte facultati cu profil informatic
• Experienta pe o pozitie similara – minim 4 ani
• Cel putin una dintre certificarile: CCNP Routing and Switching, CCNP Security, CCSP, CCIP, Checkpoint CCSA
• Cunostinte avansate de TCP/IP, protocoale de rutare OSPF, EIGRP, BGP
• Experienta in administrarea routerelor si switch-urilor CISCO
• Experienta in administrarea echipamentelor de securitate: firewall CheckPoint/ASA/PIX, protocoale de comunicatii si mesagerie electronica, Sisteme ISA Servere, infrastructuri cu chei publice
• Cunostinte aprofundate in implementarea VPN-urilor utilizand echipamente Cisco, CheckPoint
• Sisteme de operare Windows, Linux
• Cunostinte in administrarea serviciilor DNS, DHCP utilizand servere Linux, Windows
• Cunostinte in implementarea IDS/IPS, A/V si Anti Spam
• Cunostinte avansate limba engleza
• Bune abilitati de comunicare si relationare
• Deschis si orientat spre rezultate
• Dinamic, energic si cu atitudine pozitiva
• Comunicare si relationare umana la nivel superior
• Puternic si de incredere pentru cei din jur
• Grad ridicat de voluntariat si de proactivitate
• Capacitatea de adaptare la mediul organizational al companiei
• Rezistenta la stres

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).