Senior Java Developer

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Realizeaza sarcini de lucru definite sumar, este capabil de identificare a punctelor neclare si de clarificare a lor direct cu beneficiarul
• Proiecteaza si realizeaza aplicatii software. Creaza codul sursa pentru implementarea practica a proiectelor la care participa. Codul sursa trebuie documentat corespunzator si conceput astfel incat sa poata fi reutilizat si adaptat de oricare din ceilalti membri ai echipei de dezvoltare. Realizeaza testarea primara a modulelor dezvoltate si a intregului proiect. Rezolva problemele aparute in urma testelor sau rapoartelor de defectiuni. Realizeaza adaptari ale programelor informatice existente;
• Descopera noi moduri de a realiza diverse sarcini de dezvoltare si le comunica spre colegi
• Testeaza aplicatiile software realizate in vederea livrarii catre beneficiar (in situatii speciale testarea poate fi completata de actiuni specializate ale memebrilor echipei dedicate de asigurare a calitatii)
• Repara defectele de software, foloseste sistemele informatice de „bug tracking”
• Participa la revizuirea fazei de proiectare a produsului pentru a furniza informatii pentru cerintele functionale, proiectarea produsului, planificare, sau eventuale probleme
• Creaza si mentine actuala documentatia software pentru a se asigura de acuratetea technica, conformitate, integritate sau pentru a diminua riscurile.
• Foloseste (in mod independent, fara a fi in mod neaparat indrumat catre un anumit document) materialele si sursele de instruire disponibile in StarStorage
• Informeaza responsabilii de proiect asupra folosirii de componente sub incidenta unor conditii de licenta in cadrul proiectelor la care lucreaza

CERINTE

• Studii:
 Studii universitare, de preferat in domeniul tehnologiei informatiei;
• Nivel de certificare:
 Cel putin 2 certificari profesionale valabile in specializarea de dezvoltare software in tehnologie Java;
 Cel putin 1 certificare profesionala valabila adiacenta domeniului sau primar de activitate;
 Certificari obtinute pentru cunostinte referitoare la servere, administrare sisteme de operare si retele sau dezvoltare software constitue un avantaj.

 Experienta in dezvoltarea de software folosit tehnologiile utilizate in cadrul echipei (ex. Java, Microsoft .NET, Microsoft C++ etc.);
 Cunostinte avansate de programare in retea (TCP/IP, HTTP, SOAP, SMTP)
 Cunostinte de programare (ex. tehnici de programare, algoritmi, structuri de date, programare multithread, comunicare intre procese)
 Cunostinte de programare din domenii adiacente (ex. Cunoasterea de tehnici de programare C++);
 Cunostinte avansate in lucrul cu sisteme de operare de tip Unix/Linux cat si de tip Windows;
 Cunostinte avansate de utilizare sisteme de operare;
 Cunostinte normale de administrare sisteme de operare;
 Cunostinte legate de comunicatii pe retea (concepte TCP/IP, HTTP, SMTP, Ethernet);
 Cunostinte detalii legate de tipurile de aplicatii: “Desktop”, “Web”, “Client-server”;
 Specializare dovedita pe o anumita zona de tehnologie (ex. Intefete grafice in mediu Windows, Silverlight, SharePoint, Documentum server, Documentum Webtop, Documentum BPM, IBM FileNet Content Server, IBM FileNet Workplace, IBM Content Manager, Adobe LiveCycle etc.);
 Trebuie sa aiba bune cunostinte de arhitectura, astfel incat sa poata preveni eventuale probleme de implementare pe arhitecturi diverse, sau datorate interactiunilor cu alte sisteme. Sa inteleaga un sistem in ansamblul lui si sa poata analiza modul in care diverse componente interactioneaza;

 Motivat si interesat sa lucreze cu tehnologii noi;
 Responsabil, se adapteaza usor in conditii noi de lucru;
 Lucreaza bine in echipa si cu bune abilitati de comunicare;
 Capacitate de prioritizare si orientare catre rezolvarea nevoilor clientilor;
 Abilitati bune de planificare si analiza;
 Abilitati de lucru eficient si in conditii de stres si disponibilitate la efort si in afara orelor de program daca este nevoie;
 Orientare spre rezolvarea de probleme;
 Atentie la detalii;
 Persoana ambitioasa dornica sa invete lucruri noi si cu o atitudine pozitiva.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).