Senior Java Developer

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Analizeaza cerintele beneficiarilor interni sau externi, poate participa la clarificarea detaliilor impreuna cu echipa de analiza;
- Proiecteaza si realizeaza aplicatii software. Creaza codul sursa pentru implementarea practica a proiectelor la care participa. Realizeaza testarea primara a modulelor
dezvoltate si a intregului proiect.
- Descopera noi moduri de a realiza diverse sarcini de dezvoltare si le comunica spre colegi;
- Repara defecte software, foloseste sistemele informatice de „bug tracking” si colaborare in echipa;
- Participa la revizuirea fazei de proiectare a produsului pentru a furniza informatii pentru cerintele functionale, proiectarea produsului, planificare, sau eventuale probleme;
- Creaza si mentine actuala documentatia software, asigurand acuratetea tehnica si confomitatea conform procedurilor de lucru.

CERINTE

- Studii universitare, de preferat in domeniul tehnologiei informatiei;
- Cel putin 1 certificare profesionala valabila in specializarea de dezvoltare software in tehnologie Java;
- Experienta in dezvoltarea de software folosind Java - J2EE;
- Cunostinte avansate de programare in retea (TCP/IP, HTTP, SOAP, SMTP);
- Cunostinte de programare (ex. tehnici de programare, algoritmi, structuri de date, programare multithread, comunicare intre procese);
- Cunostinte de programare din domenii adiacente (ex. Cunoasterea de tehnici de programare C++);
- Cunostinte avansate in lucrul cu sisteme de operare de tip Unix/Linux cat si de tip Windows;
- Cunostinte detalii legate de tipurile de aplicatii: “Desktop”, “Web”, “Client-server”;
- Specializare dovedita pe o anumita zona de tehnologie
- Bune cunostinte de arhitectura. Capabil sa inteleaga o solutie informatica in ansamblul ei si sa poata analiza modul in care diverse componente interactioneaza.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).