Senior investment products sales executive

Pioneer Asset Management SAI SA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Pozitia oferita este parte a departamentului de vanzari si dezvoltare de business.

- Mentine relatia cu distribuitorii si cu clientii directi referitor la produsele de investitii ale companiei
- Asista si spirijina distribuitorii in procesul vanzarii produselor de investitii, realizand si inclusiv intalniri cu clientii existenti si potentiali
- Realizeaza si livreaza traininguri / workshopuri / seminarii pentru distribuitori si clienti in vederea optimizarii vanzarii produselor
- Analizeaza politica de vanzari si performantele competitorilor
- Analizeaza si informeaza distribuitorii cu privire la portofoliile existente, trendurile pietelor, produse noi, strategii de piata.
- Analizeaza serviciile si produsele existente, pentru a putea face propuneri (in functie de cerintele pietei) de noi produse
- Efectueza studii de piata in vederea identificarii de clienti potentiali
- Dezvolta noi canale de distributie
- Colaboreaza cu:
Departamentul de marketing in vederea proiectarii materialelor publicitare, pentru realizarea unor concursuri la distribuitori, promotii, etc.
Departamentul de investitii (in vederea propunerii de produse, portofolii pentru anumiti clienti

CERINTE

- Cunosterea in detaliu a pietelor si instrumentelor financiare romanesti si internationale.
- Experienta relevanta in domeniul financiar bancar (minim 5 ani), in special in relatia cu clientii, vanzari directe, coordonare echipe de vanzari
- Abilitati de negociere, versatilitate, spirit competitiv
- Spirit analitic, metodic, imbinat cu capacitatea de a retine informatiile relevante si de a oferi alternative investitionale
- Experienta in utilizarea diverselor metode de evaluare si analiza financiara.
- Comunicare verbala si in scris, in romana si engleza - fluent.
- Capacitatea de a lucra in echipa cu structura dinamica
- Initiativa si interes
- Perseverenta si capacitate de inovare
- Pasiune si dedicare

BENEFICII OFERITE

Se ofera mediu de lucru profesionist, un pachet competitiv si posibilitati de dezvoltare deosebite.

Pioneer Asset Management SAI SA este societatea de administrare a investitiilor membra a UniCredit Group.