Senior Financial Analyst

Telekom Romania Mobile Communications S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

SCOP: Calculeaza veniturile actuale si indicatorii statistici pentru aria de responsabilitate cu scopul de a asigura o imagine clara si corecta asupra rezultatelor financiare curente ale companiei precum si a celor estimate.
RESPONSABILITĂŢI:
Pregateste rapoartele lunare pentru superiorii directi (Revenue Drivers, KPI, Flash, etc.);
Verifica rezultatele statistice locale calculeaza indicatorii de performanta ceruti de grup;Initiaza analize speciale pentru noi activitati promotionale;
Creaza modele (venituri si cheltuieli, balanta, flux de numerar) pentru noile servicii si pentru analiza rezultatelor financiare si statistice;
Pregateste rapoarte incluzand date nefinanciare (abonati, tipuri de abonamente, minute etc) la cererea sau in conformitate cu definitiile Grupului;
Calcularea veniturilor pentru abonati si cartele preplatite, rapoarte speciale de venituri, generarea de date contabile;
Asigura consisteneta rapoartelor cu date statistice (numar de abonati, minute, locatii);
Lucreaza indeaproape cu echipa de sisteme pentru actualizari si modificari in sistem;
Pregateste reconcilieri complexe si alte teste pentru a asigura corectitudinea datelor, aderenta la procedurile de control, prezentarea adecvata a rezultatelor actuale si detectarea riscului asociat;
Pregateste raportul P&L per plan tarifar, in concordanta cu instructiunile superiorilor ierarhici;
Realizeaza analiza de profitbilitate pe fiecare segment de business (magazine, locatii etc);
Investigheaza cauzele diferentelor dintre rezultatele planificate si actuale, conform solicitarilor superiorului direct;
Colaboreaza strans cu echipa IT pentru modificari sau actualizari ale sistemului;
Urmareste si se informeaza cu privire la modificarea standardelor contabile, fiscale, legislative, statistice atat romanesti cat si internationale.

CERINTE

Experienta prelucrare baze de date;
Diploma studii superioare economice.
Analiza financiara minim trei ani;
Experienta in industria telecom constituie un avantaj;
Experienta in analiza financiara.
Cunoştinţe, Aptitudini & Abilităţi: Cunostinte avansate Excel;
Cunoasterea sistemelor informatice (DW, ERP);
Cunostinte avansate de limba engleza;
Abilitati de prezentare;
Orientare catre client;
Bune abilitati de analiza si sinteza;
Orientare catre rezultat;
Spirit de echipa;
Atentie la detalii;
Bune abilitati de planificare si organizare.

Telekom Romania este un brand de telecomunicaţii nou și dinamic, care oferă servicii de telecomunicaţii fixe şi mobile complete, inovatoare, simplificate și personalizate pentru o comunitate vastă de clienți, cu peste 10 de milioane de contracte de servicii.

Prin cei doi operatori, Telekom Romania Mobile Communications şi Telekom Romania Communications, Telekom Romania oferă servicii integrate de telecomunicații, astfel încât clienţii să beneficieze de o experiență completă şi plină de satisfacţii: servicii de voce și date mobile 3G și 4G mobile, telefonie fixă tradițională, internet de mare viteză și televiziune pe mai multe tehnologii, inclusiv IPTV precum și conținut de înaltă calitate și exclusivități. Pentru clienţii business, noul brand este promisiunea unor soluții IT & C la cheie, care să sprijine companiile să devină mai competitive și mai agile.

Telekom Romania este un brand din familia Deutsche Telekom, prezent în 51 de țări de pe cinci continente, cu peste 143 de milioane de clienţi de telefonie mobilă, 31 de milioane de clienţi de servicii fixe şi peste 17 milioane de linii de broadband din întreaga lume. Brandul este prezent pe piaţa românească din 2014, după rebranding-ul comun al COSMOTE România și Romtelecom.