SENIOR DATA BASE ADMINISTRATOR

ASTRA Asigurari

Job expirat

RESPONSABILITATI

Asigura buna functionare a bazelor de date si se asigura ca este respectat SLA-ul intern.

- Asigura importuri de date si curatarea bazelor de date;
- Seteaza drepturi de acces;
- Dezvolta sisteme de raportare automata;
- Creaza scripturi pentru automatizari ale task-urilor bazei de date;
- Monitorizeaza disponibilitatea sistemului;
- Previne si diagnosticheaza stabilitatea si performantele la toate nivelurile (sistem de operare, aplicatii si server-e de baza de date, comunicatii, SAN);
- Pregateste, automatizeaza si supervizeaza replicarile, backup-ul si se asigura de respectarea procedurilor de restaurare in caz de dezastru;
- Restaureaza baze de date corupte;
- Testeaza si instaleaza update-uri si patch-uri;
- Propune si implementeaza solutii de securizare a informatiilor;
- Asigura functionarea 24/7 a sistemului.

CERINTE

- Experienta in lucrul cu SQL Server 2000, 2005 (cel putin 5 ani);
- Experienta in lucrul cu sisteme de operare Windows/Linux/Unix;
- Experienta in lucrul cu baze de date mari in mediul de productie;
- Experienta in lucrul cu mecanismul de replicare SQL;
- Experienta in lucrul cu unelte de design baze de date;
- Experienta in lucrul cu solutii hardware si software de mare disponibilitate;
- Certificari Microsoft;
- Reprezinta un avantaj: Programare.NET;
- Abilitati de rezolvare a problemelor;
- Atitudine proactiva.

BENEFICII OFERITE

- Asigurare de grup de viata si sanatate;
- Oportunitati de dezvoltare profesionala;
- Oportunitatea de a lucra intr-un mediu profesionist, in compania nr. 1 din domeniul asigurarilor.

Compania ASTRA Asigurari a intrat pe piaţa asigurărilor drept un jucător puternic şi stabil încă din anul 1991, când s-a desprins din fosta companie de stat ADAS, beneficiind astfel de o vastă experienţă pe piaţa naţională şi internaţională a asigurărilor.
ASTRA Asigurari este o companie puternică, stabilă, jucător de tradiţie pe segmentul RCA, lider de piaţă la asigurări maritime şi de aviaţie, asigurător de marcă la asigurări generale.
ASTRA Asigurari se numără printre companiile cele mai capitalizate din piaţa autohtonă a asigurărilor, având un capital social cu o valoare de 55 milioane EURO.
ASTRA Asigurari este singura companie de asigurări din România cu capital şi acţionariat preponderent autohtone.
Cu 238 unităţi teritoriale în toata ţara, ASTRA Asigurari are o acoperire teritorială completă, oferind peste 60 de tipuri de asigurări generale, de viaţă şi de sănătate.