Senior Cloud System Engineer

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Senior Cloud System Engineer face parte din echipa de Cloud Computing Engineering din cadrul business unit-ului Cloud.

Responsabilitati
Design de solutii cloudcomputing si infrastructura bazate pe tehnologii de virtualizare Microsoft si/sauCitrix si/sau VMware;
Implementarea de solutii cloudcomputing si infrastructura bazate pe tehnologii de virtualizare Microsoft si/sauCitrix si/sau VMware;
Suport tehnic pe solutii de cloudcomputing si infrastructura bazate pe tehnologii Microsoft si/sau Citrix si/sauVMware;
Efectuarea de analize tehnice precum si oferirea de consultanta tehnicapentru solutii cloud computing si infrastructura;
Training de administrare, operare si asistenta post-implementare pentru solutiile implementate;
Redactare documentatie tehnica specifice proiectelor de implementare solutii deinfrastructura si cloud.

CERINTE

Cunostinte avansate de sisteme de operare de tip server Microsoft, minim 5 ani experienta;
Cunostinte avansate pe una din tehnologiile de virtualizare Microsoft si/sau Citrix, minim 5 ani experienta;
Cunostinte avansate pe aplicatii de management si operare solutii de virtualizare Microsoft si/sau Citrix si/sau VMware;
Minim 5 ani experienta inimplementare, administrare si configurare infrastructuri de virtualizare Microsoftsi/sau Citrix si/sau VMware;
Cunostinte de scripting (de preferatMicrosoft Power Shell);
Absolvent de facultatetehnica( Cibernetica/Politehnica/Informatica)
Cunostinte limba engleza (avansat);
Carnet de conducere categoria B

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).