Sef Laborator Microbiologie

QLT

Job expirat

RESPONSABILITATI

Compania face parte dintr-un grup international de firme, lider in domeniul serviciilor de tesatare analitica, pentru domenii variate de activitate. Compania ofera conditii optime de munca, un climat propice dezvoltarii profesionale alaturi de o echipa internationala de profesionisti.

RESPONSABILITATI:
Coordoneaza din punct de vedere tehnic activitatile din laboratorul microbiologie (alimente, hrana pentru animale, apa);
Actualizeaza permanent reglementarile din domeniu si metodele aplicate in laborator;
Identifica necesitatea elaborarii procedurilor de lucru specifice laboratorului, desemneaza persoanele raspunzatoare de elaborarea acestora si verifica continutul lor din punct de vedere tehnic;
Se asigura ca laboratoul indeplineste toate conditiile pentru efectuarea incercarilor (documentatie actualizata, resurse materiale si umane, metode adecvate, respectarea datelor de finalizare a lucrarilor, etc.);
Desemneaza responsabilii pentru activitatile desfasurate in laboratorul pe care-l conduce (efectuarea incercarilor, manipularea obiectelor de incercat, pregatirea reactivilor, pregatirea sticlariei, igienizarea spatiilor de lucru, efectuarea inregistrarilor, etc.);
Face parte din comisia de analiza a reclamatiilor, identifica activitatile neconforme din cadrul laboratorului, ia cunostinta de neconformitatile si observatiile constatate in urma auditurilor, face parte din comisia de analiza a activitatilor neconforme, planifica actiunile corespunzatoare si urmareste realizarea lor;
Intocmeste necesarul de personal pentru laboratorul pe care-l conduce, stabileste cerintele de ocupare a posturilor vacante, urmareste realizarea instruirii personalului din subordine, asigura supervizarea corespunzatoare a personalului nou angajat, propune programul anual de instruire si urmareste indeplinirea acestuia; se asigura de competenta tuturor celor care lucreaza cu echipamente specifice si a celor care efectueaza incercari;
Coordoneaza activitatea de validare a metodelor aplicate in laborator;
Verifica sistematic rezultatele obtinute in cadrul incercarilor, calculele si transferul de date;
Se asigura ca laboratorul dispune de toate echipamentele necesare pentru efectuarea corecta a incercarilor ca acestea sunt deservite de personal autorizat, sunt mentinute inregistrari corespunzatoare privind identificarea, etalonarea, intretinerea si mentenanta acestora;
Monitorizeaza datele privind asigurarea calitatii rezultatelor incercarilor, analizeaza rezultatele metodelor de control al calitatii aplicate si planifica actiuni pentru corectarea / prevenirea raportarii rezultatelor incorecte.

CERINTE

Absolvent invatamant superior (Biologie, Medicina veterinara);
Experienta in laborator de microbiologie (alimente, hrana pentru animale, apa, produse farmceutice) in pozitie similara minim 3 ani;
Limba engleza (minim B1), operare PC (Word, Excel, Power-Point).

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial motivant.

Detalii: www.QLT.ro
cariera@QLT.ro

Identificam, selectionam si recomandam candidati talentati prin care companiile se pot dezvolta.

Oamenii fac diferenta, iar succesul unei companii este garantat doar de calitatea oamenilor integrati in companie.