SEF BIROU CERTIFICARE SES - DSSNA

AUTORITATEA AERONAUTICA CIVILA ROMANA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Autoritatea Aeronautica Civila Romana,anunta scoaterea la concurs a unui post de Sef Birou Certificare SES in cadrul Directiei Supervizare Servicii de Navigatie Aeriana.
Conditii de inscriere: studii superioare tehnice in domeniul aviatie (Facultatea Inginerie Aerospatiala), experienta profesionala in aviatie de cel putin 5 ani, auditor in domeniul supervizarii sigurantei in ATM, cunostinte avansate de operare PC, utilizare fluenta si coerenta a limbii engleze (scris si vorbit).
Concursul va avea loc in data de 18.09.2008, ora 10.00 la sediul regiei.
Cererile de inscriere, insotite de Curriculum Vitae, actele de studii, cazierul judiciar si adeverinta medicala vor fi depuse la registratura Autoritatii Aeronautice Civile Romane pana cel tarziu in data de 16.09.2008.

CERINTE

1)Studii superioare tehnice in domeniul aviatie(Facultatea Inginerie Aerospatiala);
2)Experienta profesionala in aviatie de cel putin 5 ani;
3)Auditor in domeniul supervizarii sigurantei in ATM;
4)Cunostinte avansate de operare PC;
5)Capacitate de analiza si sinteza, disponibilitate la sarcini si dorinta de perfectionare;
6)Abilitati de comunicare si lucru in echipa;
7)Utilizarea fluenta si coerenta a limbii engleze (scris si vorbit);
8)Constituie avantaje de care se tine seama:
-pregatirea de specializare post-universitara;
-cunoasterea obligatiilor asumate de Romania in domeniul aviatiei, cu precadere al serviciilor de navigatie aeriana, decurgand din tratatele internationale la care Romania este parte semnatara
BIBLIOGRAFIE
1.Ordonanta Guvernului nr. 29/1997 privind Codul aerian si Legea nr. 399/2005 din 27/12/2005 publicata in Monitorul Oficial, Partea I nr. 22 din 10/01/2006 pentru modificarea si completarea Ordonantei Guvernului nr. 29/1997 privind Codul aerian;
2.HG 405/ 1993 privind infiintarea Autoritatii Aeronautice Civile Romane (impreuna cu Anexa) – poate fi pusa la dispozitie in copie de catre AACR la cererea candidatului;
3.Ordinul nr. 1185/2006 privind desemnarea Regiei Autonome "Autoritatea Aeronautica Civila Romana" ca autoritate nationala de supervizare, organism tehnic specializat pentru indeplinirea functiei de supervizare a sigurantei zborului in aviatia civila, la nivel national;
4.Conceptul „Cerului European Unic” (Single European Sky) si Regulamentele Parlamentului European si Consiliului Uniunii Europene nr. (EC)549/2004, (EC)550/2004, (EC)551/2004 si (EC)552/2004 referitoare la „Cerul European Unic”; - Candidatii trebuie sa posede, prin documentare proprie (folosind internet-ul si alte surse de documentare), cunostinte generale si specifice in ceea ce priveste conceptul Comisiei Europene al „Cerului European Unic”, perspectivele deschise de „Cerul European Unic” in domeniul aeronautic european – impactul national, precum si privind prevederile regulamentelor specificate;
5.REGULAMENTUL (CE) NR. 1315/2007 privind supravegherea sigurantei managementului traficului aerian si de modificare a Regulamentului (CE) nr. 2096/2005;
6.REGULAMENTUL (CE) NR. 2096/2005 de stabilire a unor cerinte comune pentru furnizarea de servicii de navigatie aeriana;
7.Ordinul nr. 11/2008 pentru aprobarea Reglementarii aeronautice civile romane privind supervizarea si desemnarea furnizorilor de servicii de navigatie aeriana, RACR-SSNA, editia 02/2008;
8.Proceduri si Instructiuni de Aeronautica Civila, PIAC-SSNA, privind supervizarea serviciilor de nsvigatie aeriana: partea I – Certificarea si supravegherea continua a furnizorilor de servicii de navigatie aeriana, ed. 01/2006, partea a II-a – Metodologia de audit, ed. 01/2007 si partea a III-a – Interoperabilitatea sistemelor, a procedurilor asociate si a componentelor de sistem in vederea integrarii in EATMN;
9.Conventia de la Chicago privind aviatia civila internationala, cu amendamentele si completarile ulterioare si Anexele la Conventie in domeniul serviciilor de navigatie aeriana – Conventia poate fi pusa la dispozitie in copie xerox de catre AACR; candidatii trebuie sa posede prin documentare proprie un nivel general de cunostinte in ceea ce priveste Anexele la Conventie care reglementeaza domeniile specifice serviciilor de navigatie aeriana.
10.Cerintele EUROCONTROL de reglementare a sigurantei in domeniul managementului traficului aerian – candidatii trebuie sa posede, prin documentare proprie(www.eurocontrol.int si alte surse ), cunostinte generale si specifice in ceea ce priveste cerintele ESARR; extrase relevante din documentele nationale care transpun cerintele ESARR pot fi puse la dispozitie in copie de catre AACR, la cerere;

BENEFICII OFERITE

Detalii: www.caa.ro.

CONDITII DE ORGANIZARE:
Cererile de inscriere, insotite de Curriculum Vitae, actele de studii relevante, cazierul judiciar si adeverinta medicala vor fi depuse la registratura Autoritatii Aeronautice Civile Romane pana cel tarziu in data de luni 16.09.2008.
Concursul va avea lor in data de 18.09.2008, incepand cu ora 10.00 si va consta in:
-testarea psihologica;
-testarea cunostintelor de limba engleza si
-testarea cunostintelor de specialitate (potrivit bibliografiei si tematicilor indicate mai sus, cu observatia ca dovedirea unui nivel de cunostinte superior bibliografiei minimale indicate va fi apreciat prin notare in consecinta).
Testul psihologic este eliminatoriu, iar ponderea celor doua testari scrise in nota finala este de 80% pentru testul de specialitate si 20% pentru testul de limba engleza.
Rezultatele testarilor vor fi aduse la cunostinta candidatilor in data de 19.09.08, iar cei care vor lua nota minima 6,50 vor fi chemati la un interviu in data de 01.10.08 in scopul departajarii, in cazul in care vor exista mai multi candidati care indeplinesc criteriile de angajare.

DESCRIEREA FIRMEI

REGIE AUTONOMA DE INTERS PUBLIC NATIONAL

AACR ESTE DESEMNATA DE MINISTERUL TRANSPORTURILOR CA ORGANISM DE REGLEMENTARE UNIC SI AUTORITATE DE SUPRAVEGHERE IN AVIATIA CIVILA.