SALES DEVELOPER

Media Market

Job expirat

RESPONSABILITATI

SARCINI SI ATRIBUTII
* Să promoveze şi să comercializeze produsele companiei prin realizarea de oferte pentru clientii potentiali si cei existenti;
* Să urmareasca incasarea comenzilor si sa faca propuneri pentru acordarea de eventuale discounturi sau amanari la plata pentru clientii fideli;
* Să răspundă de buna desfăşurare a procesului de vânzare;
* Să dezvolte continuu reţeaua locală de clienţi în zona arondată şi să menţină în relaţiile cele mai bune clienţii deja formaţi;
* Sa prospecteze in permanenta piata in vederea identificarii de noi clienti si a cresterii cotei de piata a produselor/ serviciilor in zona in care actioneaza;
* Sa mentina permanent legatura cu clientii existenti pentru fidelizarea acestora;
* Să participe la crearea unei imagini favorabile a firmei pe piaţa concurenţială, să menţină prin mijloacele personale şi specifice prestigiul acesteia;
* Să realizeze volumul lunar de vânzări impus de către superiori;
* Să respecte principiile firmei;
* Să cunoască temeinic caracteristicile produselor comercializate: cod, denumire, preţurile de vânzare conform ofertelor de preţuri ale firmei;
* Să cunoască şi elemente ale pieţei concurenţiale, cum ar fi: distribuitori, produse, preţuri, acţiuni promoţionale ale acestuia şi altele specifice;
* Să cunoască şi să respecte sistemul de vânzare stabilit de conducerea firmei şi să îl aplice cu consecvenţă în relaţiile cu clienţii;
* Să propună spre comercializare numai produsele încredinţate de firmă, fiindu-i interzis să vândă produse din alte surse;
* Să respecte programul zilnic de lucru şi traseele stabilite în reţeaua de clienţi repartizată, urmărind dezvoltarea permanentă a acesteia prin atragerea de noi clienţi;
* Să întocmească toate comenzile în cantităţile şi sortimentele negociate cu fiecare client;
* Să stabilească de comun acord cu clientul modalităţile de plată;
* Să viziteze săptămânal/lunar sau de câte ori este nevoie toţi clienţii de pe routingul stabilit;
* Să păstreze permanent legătura cu superiorul său ori cu Directorul General şi să se consulte cu aceştia asupra tuturor situaţiilor în care dreptul de decizie îi este limitat;
* Efectueaza vizite regulate catre clienti in vederea promovarii si vanzarii produselor (inclusiv in timpul derularii campaniilor promotionale), in conformitate cu procedurile si procesele de lucru, teritoriul alocat, planificarea activitatii si obiectivele zilnice stabilite cu seful direct;
* Monitorizeaza piata (inclusiv concurenta) si comunica informatiile catre superiori;
* Să informeze zilnic asupra activităţii desfăşurate, dar şi despre eventualele constatări şi observaţii asupra activităţilor desfăşurate, făcând şi propuneri pentru dezvoltarea sau perfecţionarea procesului de comercializare;
* Să cunoasca si sa întocmească toate actele necesare desfăşurării activităţii de vanzari cu ajutorul aplicatiei de tip ERP pusa la dispozitie de catre societate, precum: comenzi de vanzare, ordine de facturare, ordine de rezervare, etc;
* Sa respecte procedurile interne legate de utilizarea aparaturii din dotarea departamentului.

CERINTE

Pentru ocuparea acestui post CERINTELE sunt:
* Absolvent studii SUPERIOARE;
* Experienta minim 2 ani in vanzari DOMENIUL TELECOMUNICATIILOR / RETELE DATE&VOCE;
* Abilitati manageriale pentru conducerea zonei si a clientilor;
* Cunostinte de limba engleza nivel BUN;
* Cunostinte operare PC: Ms Office;
* Permis auto, categoria B, cu experienta.

Candidatul ideal trebuie sa fie o persoana PROACTIVA, organizata, dinamica, un bun negociator, cu abilitati de lucru in echipa, cu abilitati excelente de comunicare, orientat catre rezultat.

BENEFICII OFERITE

BENEFICII:
- Salariul NET lunar este cuprins intre 4000-4500 RON (partea fixa + comision);
- Se ofera telefon, auto la dispozitie;
- Program de lucru la sediu L-V, 09:00-18:00, (program specific vanzarilor);
- Posibilitati reale de promovare;
- Angajarea are loc pe baza de contract individual de munca.

DESCRIEREA COMPANIEI:
CLIENTUL NOSTRU ESTE O COMPANIE NATIONALA CE ARE CA OBIECT DE ACTIVITATE DISTRIBUTIA COMPONENTELOR DE CABLARE STRUCTURATA DATE&VOCE. Locatia companiei este in Bucuresti.

DESCRIEREA FIRMEI

Recrutare si selectie personal