RSVTI - responsabil cu supravegherea si verificarea tehnica a instalatiilor

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

1. Identificarea şi înregistrarea echipamentelor/ instalaţiilor din domeniul ISCIR, precum şi transmiterea acestor date spre înregistrare la inspecţia teritorială ISCIR de care aparţine;
2. Întreţinerea şi reparaţiile echipamentelor/ instalaţiilor din domeniul ISCIR pe care le are în evidenţă, acestea trebuind să fie efectuate cu respectarea prescripţiilor tehnice de către persoane juridice autorizate de ISCIR;
3. Montajul şi punerea în funcţiune a unor piese, echipamente sau instalaţii din domeniul ISCIR pe care le are în evidenţă, acestea trebuind să fie efectuate cu
respectarea prescripţiilor tehnice de către persoane juridice autorizate de ISCIR;
4. Exploatarea corectă şi legală a echipamentelor/ instalaţiilor din domeniul ISCIR pe care le are în evidenţă;
5. Asigură existenţa instrucţiunilor de folosire a fiecărui echipament/ fiecărei instalaţii;
6. Anunţarea în caz de avarii sau accidente a inspecţiei teritoriale ISCIR de care aparţine;
7. Anunţarea conducerii deţinătorului/ utilizatorului despre necesitatea opririi unor instalaţii sau echipamente ISCIR, din cauza defecţiunilor apărute sau datorită necesităţii efectuării unor lucrări de întreţinere, verificare, revizii, înlocuiri de piese sau reparaţii capitale;
8. Anunţarea conducerii deţinătorului/utilizatorului despre nerespectarea regimului de folosire a echipamentelor sau instalaţiilor ISCIR de către personalul de exploatare;
9. Înregistrarea evidenţei instalaţiilor/ echipamentelor într-un registru, cu urmărirea efectuării verificărilor tehnice oficiale, fără de care acestea nu pot funcţiona;
10. Urmărirea şi pregătirea instalaţiilor/echipamentelor pentru verificări tehnice oficiale şi participarea activă la efectuarea acestora;
11. Urmărirea realizării în termen a dispoziţiilor date prin procese-verbale de verificare tehnică, examinarea în mod regulat a registrului de evidenţă a funcţionării echipamentelor/ instalaţiilor şi luarea măsurilor pentru remedierea imediată a defectelor semnalate;
12. Să asiste la cercetarea avariilor sau accidentelor produse la echipamentele sau instalaţiile ISCIR pe care le are în evidenţă, în vederea furnizării tuturor
informaţiilor organelor de cercetare a evenimentelor;
13. Să anunţe ISCIR despre nerespectarea dispoziţiilor legale privind achiziţia, întreţinerea, repararea sau exploatarea în condiţii de siguranţă a
echipamentelor/instalaţiilor din domeniul ISCIR.

CERINTE

- studii medii;
- cursuri RSVTI si autorizatie specifica;
- domiciliul in localitatea pentru care este plasat anuntul;

BENEFICII OFERITE

- colaborare cu o echipa profesionista;
- mediu de lucru placut;