REFERENT DE SPECIALITATE - RESURSE UMANE

AUTORITATEA AERONAUTICA CIVILA ROMANA

Job expirat

RESPONSABILITATI

Autoritatea Aeronautica Civila Romana, cu sediul in Bucuresti, soseaua Bucuresti-Ploiesti nr. 38-40, sector 1, anunta scoaterea la concurs a unui post de referent de specialitate in cadrul Serviciului Resurse Umane din Directia Managementul Resurselor Umane.
Candidatii trebuie sa posede studii superioare, experienta in domeniul resurselor umane minim 5 ani, cunostinte de lucru PC (Microsoft Office) si cunostinte de limba engleza la nivel mediu.
Concursul va avea loc pe data de 19.02.2009, ora 10:00, la sediul regiei.
Cererile de inscriere, insotite de Curriculum Vitae, actele de studii, cazierul judiciar si adeverinta medicala vor fi depuse la registratura Autoritatii Aeronautice Civile Romane pana pe data de 17.02.2009.
Relatii suplimentare se pot obtine la telefon: 2081542, 2081599 sau de pe site-ul www.caa.ro.

CERINTE

A. Cerinte:

1.Studii superioare (de preferinta juridice, economice);
2.Cunostinte de specialitate in domeniul aviatiei (in general) – constituie un avantaj;
3.Cunostinte de specialitate in domeniul resurselor umane;
4.Capacitate de analiza si sinteza, disponibilitate la sarcini si dorinta de perfectionare;
5.Cunostinte de limba engleza la nivel mediu;
6.Abilitati de comunicare si lucru in echipa;
7.Experienta de lucru in domeniul resurselor umane minim 5 ani;
8.Abilitati de utilizare a calculatorului (Pachetul Microsoft Office).

B. Bibliografie si tematica minimala:

1.Codul Muncii – Legea 53/2003, cu modificarile si completarile ulterioare;
2.HG 405/ 1993 privind infiintarea Autoritatii Aeronautice Civile Romane (impreuna cu Anexa);
3.OMTCT nr. 1185/2006 privind desemnarea AACR ca Autoritate Nationala de Supervizare;
4.OUG nr.221/23.12.2008 pentru stabilirea unor masuri de reorganizare in cadrul administratiei publice centrale;
5.OUG nr.148/2005 privind sustinerea familiei in vederea cresterii copilului;
6.HG nr.161/2006 privind intocmirea si completarea Registrului general de evidenta a salariatilor;
7.Legea nr.168/1999 privind solutionarea conflictelor de munca;
8.Legea 19/2000 privind sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare;
9.Legea 223/2007 privind statutul personalului aeronautic civil navigant profesionist din aviatia civila din Romania si Norma metodologica de aplicare;
10.Legea nr.130/1996 privind contractul colectiv de munca;
11.CCM unic la nivel national pe anii 2007-2010 nr.2895/2006;
12.CCM unic la nivel de ramura transporturi pe anii 2008-2010 nr.722/2008;
13.Cunostinte generale privind rolul si organizarea Autoritatii Aeronautice Civile
Romane - Candidatul se va documenta singur utilizand internetul.

BENEFICII OFERITE

C. Conditii de organizare:

Cererile de inscriere, insotite de Curriculum Vitae, actele de studii relevante, cazierul judiciar si adeverinta medicala vor fi depuse la registratura Autoritatii Aeronautice Civile Romane pana cel tarziu in data de 17.02.2009.
Concursul va avea loc joi 19.02.2009, incepand cu ora 10.00 si va consta in: testarea psihologica; testarea cunostintelor de limba engleza, testarea cunostintelor PC si testarea cunostintelor de specialitate (potrivit bibliografiei si tematicilor indicate mai sus, cu observatia ca dovedirea unui nivel de cunostinte superior bibliografiei minimale indicate va fi apreciat prin notare in consecinta).
Testul psihologic este eliminatoriu, iar ponderea celorlalte trei testari in nota finala este de 75% pentru testul de specialitate, 10% pentru testul de limba engleza si 15% pentru testul PC.
Rezultatele testarilor vor fi aduse la cunostinta candidatilor in data de 23.02.2009. Nota minima pentru admitere va fi de 7,50 . Va fi declarat admis concurentul cu nota cea mai mare. in cazul in care vor exista mai multi candidati care vor indeplini criteriile de angajare, va avea loc un interviu in urma caruia se va face departajarea lor.

DESCRIEREA FIRMEI

REGIE AUTONOMA DE INTERES PUBLIC NATIONAL
AACR ESTE DESEMNATA DE MINISTERUL TRANSPORTURILOR CA ORGANISM DE REGLEMENTARE UNIC SI AUTORITATE DE SUPRAVEGHERE IN AVIATIA CIVILA.