REFERENT DE SPECIALITATE grad III la DIRECTIA CENTRUL NATIONAL AL CARTII 1 post

Institutul Cultural Roman

Job expirat

RESPONSABILITATI

- asista coordonatorii de program in programarea si planificarea activitatilor specifice (corespondenta cu editurile din Romania si din strainatate, convocarea juriilor de specialitate etc.), proiectelor culturale si programelor derulate de Directia Centrul National al Cartii (“Translation and Publication Support Programme” - TPS, Programul „20 de autori”, „Publishing Romania”, programul de burse pentru traducatori straini);
- intocmeste documente pentru proiectele Centrului;
- asista coordonatorii de program in organizarea activitatilor specifice din cadrul departamentului;
- participa la monitorizarea si evaluarea programelor de finantare ale Centrului National al Cartii.

CERINTE

- studii superioare de lunga durata in tara sau in strainatate, absolvite cu diploma de licenta sau echivalenta, recunoscuta de Ministerul Educatiei, Cercetarii si Tineretului (studii umaniste, economice sau juridice);
- vechime minima de 2 ani (in mediul public sau privat);
- cunoastere si interes pentru mediul cultural-editorial romanesc si international;
- cunostinte de operare pe calculator (Word, Excel);
- abilitati de comunicare si de lucru in echipa, creativitate, adaptabilitate, initiativa.
Reprezinta un avantaj
- cunoasterea a doua limbi straine (nivel avansat);
- experienta in domeniul cultural-editorial (editurii, librarii, reviste culturale, etc).

BENEFICII OFERITE

Salarizarea se va face in conformitate cu legislatia privind sistemul de stabilire a salariilor de baza pentru personalul contractual din sectorul bugetar.

Dosarul de concurs se va depune personal la sediul institutiei, Serviciul Resurse Umane, pana la data de 14 aprilie 2008 (inclusiv) si va cuprinde urmatoarele documente:

a)cerere de inscriere tip, (se obtine de pe web-site-ul www.icr.ro sau de la sediul ICR);
b)fisa personala tip (se obtine de pe web-site-ul www.icr.ro sau de la sediul ICR);
c)curriculum vitae (din care trebuie sa reiasa clar: numele si prenumele candidatului, varsta, adresa, datele de contact, locurile de munca ocupate in ultima perioada, postul pe care l-a ocupat, perioada in care l-a ocupat, departamentul in cadrul caruia a lucrat;
d)2 fotografii;
e)copie a actului de identitate insotita de original;
f)copie a certificatului de nastere legalizata sau insotita de original;
g)copie a certificatului de casatorie (daca este cazul), legalizata sau insotita de original;
h)copie a diplomei de bacalaureat legalizata sau insotita de original;
i)copie a diplomei de licenta si a foiilor matricole a anilor de studii pentru posturile de studii superioare legalizate sau insotite de original ;
j)certificatul de cazier judiciar sau bonul obtinut ca urmare a depunerii documentelor necesare in vederea obtinerii acestui document;
k)adeverinta medicala eliberata de medicul de familie care atesta starea de sanatate a candidatului;
l)copii ale altor diplome si certificate care atesta pregatirea candidatilor (daca sunt relevante pentru postul vacant pentru care aplica candidatul), legalizate sau insotite de original;
m)copie dupa decizia de admitere in Uniunea Colegiilor Consilierilor Juridici din Romania – document necesar numai pentru postul de la Serviciul Juridic;
n)copie a carnetului de munca pe care trebuie sa apara obligatoriu: ”CONFORM CU ORIGINALUL”, stampila unitatii si semnatura persoanei imputernicite in acest sens;
o)o recomandare de la ultimul loc de munca (sau de la unitatea de invatamant in cazul absolventilor) privind activitatea profesionala si profilul moral, din partea unei persoane care cunoaste in mod nemijlocit performantele candidatului;
p)un dosar de plastic.

Copiile documentelor solicitate mai sus vor fi obligatoriu legalizate sau insotite de documentele in original, pentru a se putea certifica valabilitatea lor.
Mentionam ca documentele in original vor fi eliberate pe loc, imediat dupa certificarea valabilitatii lor.
Doar dosarele de candidatura complete vor fi inregistrate si vor intra in concurs.
Candidatii nemultumiti de rezultatul concursului pot depune contestatie, la Serviciul Resurse Umane din I.C.R., in termen de 3 zile de la data afisarii rezultatelor. Contestatiile se solutioneaza in termen de 5 zile de la depunere de catre Comisia de solutionare a contestatiilor, aprobata de presedintele I.C.R., ce va avea o alta componenta decat Comisia de evaluare.
Rezultatele concursului vor fi anuntate public de Serviciul Resurse Umane la avizierul institutiei, in termen de 5 zile lucratoare de la finalizarea concursului, sub forma unei liste a candidatilor declarati admisi.
Relatii suplimentare se pot obtine la telefon: 0317100641; 0317100612.

Vrei sa lucrezi intr-un mediu atractiv si dinamic, alaturi de un colectiv tanar si energic? Vrei sa faci parte dintr-o echipa unita si creativa care realizeaza proiecte culturale interesante si de succes ? Institutul Cultural Roman te invita sa participi la concursul organizat in perioada 17 ¿ 18 aprilie 2008 pentru ocuparea posturilor vacante.

Cadru legal
Infiintat in baza Legii 356/2003, prin reorganizarea Fundatiei Culturale Romane si a Editurii Fundatiei Culturale Romane. Institutul Cultural Roman se afla sub autoritatea presedintelui Romaniei, care este presedinte de onoare al ICR. Conducerea Institutului este asigurata de un consiliu de conducere, un comitet director si de presedinte, in persoana Domnului Horia-Roman Patapievici. Institutul este finantat din venituri proprii si din subventii de la bugetul de stat, precum si din donatii si sponsorizari.
Activitatea externa a Institutului se desfasoara in principal prin institutele culturale romanesti din strainatate.

Misiunea Institutului Cultural Roman este promovarea culturii si civilizatiei nationale in tara si in afara ei. Cresterea vizibilitatii valorilor culturale romanesti in lume constituie scopul principal al activitatilor desfasurate de ICR. Strategia pentru 2008 reliefeaza, in aceasta perspectiva, rolul de interfata intre cultura romana si strainatate asumat de Institut.

Strategie
Activitatea Institutului Cultural Roman este inteleasa ca o modalitate complementara de atingere a obiectivelor strategice ale Romaniei, alaturi de initiativele externe de factura politica si economica. Strategia ICR plaseaza, la baza principiului de functionare a Institutului, proiectul. Propunerile, prezentate in cadrul unor concursuri publice, vor fi evaluate de catre comisii independente, alcatuite din personalitati recunoscute pentru fiecare domeniu in parte. O directie prioritara de actiune a ICR priveste comunitatile din tarile vecine in care limba romana este vorbita ca limba materna.

Institutul Cultural Roman reprezinta, in acelasi timp, un canal de comunicare intre publicul strain si produsele culturale romanesti. Exportul cultural dinspre Romania se face, in principal, prin intermediul celor 16 institute din strainatate de la Berlin, Bruxelles, Budapesta si filiala de la Szeged, Istanbul, Lisabona, Londra, Madrid, New York, Paris, Praga, Roma, Stockholm, Tel Aviv, Varsovia, Venetia, Viena. Misiunea lor consta in crearea unor evenimente de impact, in calibrarea ofertei in functie de tipologia publicului strain, in mentinerea echilibrului intre simtul identitatii si deschiderea internationala.

Institutul Cultural Roman se adreseaza atat mediului cultural din strainatate, cat si celui din Romania, prin programe de finantare nerambursabila, burse si cursuri de limba, cultura si civilizatie romaneasca, precum Programul CANTEMIR, bursele Constantin Brancusi si George Enescu (desfasurate la Cité Internationale des Arts din Paris), programe de rezidenta, burse pentru jurnalisti culturali din strainatate, burse de cercetare.
Presedinte: Horia-Roman Patapievici
Vicepresedinte: Mircea Mihaies
Vicepresedinte: Tania Radu
Secretar General: Dan Croitoru

Contact:

Tel.: 021/0317 100 641
021/0317 100 612

Mail:
carmen.teodorescu@icr.ro

Web-site:
www.icr.ro , rubrica CONCURS - POSTURI DE EXECUTIE