Redactor/Events Editor - Colaborator/Voluntar

VOICE MEDIA SRL/iConcert.ro

Job expirat

RESPONSABILITATI

REDACTOR

- Participă la concerte, festivaluri, petreceri şi alte evenimente muzicale aflate pe agenda de lucru a iConcert.ro
- Redactează recenzii ale evenimentelor la care a participat
- Redactează ştiri, biografii ale artiştilor şi articole ample despre subiecte adiacente muzicii
- Realizează documentarea necesară pentru dezvoltarea subiectelor tratate
- Intervievează artişti români sau internaţionali
- Participă la conferinţe de presă din domeniul muzicii

Obligatoriu CV-urile trebuie să fie însoţite de un articol, la alegere, pe una din temele:
- Anunțarea unui concert mare (gen Coldplay, Rihanna) în România
- Scrierea unui articol generalist (gen: Concertele anului 2012, Recomandări pentru weekend… etc)
- Recenzia unui concert/festival la care autorul articolului a participat
- Realizarea biografiei artistului preferat

EVENTS EDITOR

- Anunţă concertele, festivalurile, petrecerile şi celelalte evenimente muzicale ce urmează să aibă loc
- Redactează biografii ale artiştilor
- Realizează documentarea necesară pentru dezvoltarea articolelor
- Contactează organizatorii pentru clarificarea anumitor detalii

- anunţarea unui concert mare (gen Colplay, Rihanna) în România
- anunţarea unui eveniment într-un club (concert sau petrecere)
- anunţarea unui festival, articolul trebuie să cuprindă şi programul pe zile

CERINTE

- Pasiune şi interes pentru muzica de toate genurile
- Cunoştinţe foarte bune ale gramaticii şi ortografiei limbii române
- Cunoştinţe de limba engleză - nivel mediu
- Cunoştinţe de operare PC şi navigare Internet
- Cunoaşterea a mediului online, deţinerea unui blog personal constituie un anvantaj
- Atenţie la detalii
- Obiectivitate şi profesionalism în redactare
- Dinamism, perseverenţă, entuziasm
- Disponibilitatea implicării în proiect minim 3 luni

BENEFICII OFERITE

- Posibilitatea de a participa la concerte, festivaluri şi petreceri (nu neapărat în interes de lucru)
- Publicarea articolelor scrise pe unul dintre cele mai vizitate site-uri de concerte din România
- Realizarea unui portofoliu personal de articole specializate
- Acumularea de cunoştinţe şi experientă în domeniul online publishing
- Stabilirea de noi contacte în domeniul muzicii, dar şi în mediul online
- Program felexibil, de acasă (cu excepţia deplasărilor la evenimente şi ocazional la sediul iConcert.ro), posibilitatea de a negocia numărul orelor de lucru
- Posibilitatea solicitării unei scrisori de recomandare (în funcţie de experienţa acumulată şi calitatea colaborării)

iConcert.ro este cel mai important site de concerte şi evenimente muzicale din România. iConcert.ro te trimite la cele mai tari concerte, festivaluri şi petreceri din ţară. Poţi să-ţi cumperi bilete, să citeşti recenzii, să vizualizezi galerii foto şi video de la concertele tale preferate sau să câştigi invitaţii pentru viitoarele concerte.

Pentru mai multe detalii vizitează www.iconcert.ro!