Recrutare expert in vederea realizarii unei cercetari asupra cadrului legal al educatiei pentru refugiatii din Romania

ARCA - FRRM

Job expirat

RESPONSABILITATI

In cadrul programului „Integrarea Refugiatilor in Romania”, finantat de UNHCR (Inaltul Comisariat al Natiunilor Unite pentru Refugiati), ARCA – Forumul Roman pentru Refugiati si Migranti se afla in cautarea unui specialist care va realiza o cercetare asupra cadrului legal al educatiei si al formarii profesionale in Romania pentru persoanele care au dobandit o forma de protectie. Cercetarea va urmari sa acopere nevoile de cunoastere si analiza a normelor de aplicare ale acestui cadru legal si sa propuna recomandari in vederea imbunatatirii accesului la educatie specifica grupului tinta.

- Analiza legislatiei nationale existente pana in prezent, in Romania, asupra educatiei in ceea ce priveste persoanele care beneficiaza de o forma de protectie internationala; scopul acestei analize este de a verifica in ce masura legislatia prezenta acopera nevoile de educatie si invatare continua, de formare profesionala, certificare a competentelor si accesare a cursurilor vocationale/ de specializare in cazul beneficiarilor unei forme de protectie;

- Cooperarea cu echipa de proiect si furnizarea de informatii cand acestea sunt solicitate de catre coordonatorul proiectului;
- Finalizarea cercetarii pana la data de 14 Iunie 2013;
- Efectuarea documentatiei necesare proiectului;
- Colaborarea cu furnizorii de educatie pentru a analiza indeaproape modul in care legislatia educatiei este aplicata;
- Participarea la sedintele ARCA, in cazul in care ii este solicitata prezenta.

CERINTE

- Studii de Drept sau experienta relevanta in domeniul cercetarii si al educatiei. Experienta anterioara in domeniul azilului si al integrarii persoanelor care beneficiaza de o forma de protectie internationala constituie un avantaj;
- Experienta in realizarea de cercetari/studii de o amploare similara;
- Fluenta in vorbirea limbii romana.
- Abilitati excelente de sinteza, analiza, redactare;

BENEFICII OFERITE

Aplicatiile sunt asteptate via E-mail la adresa: irina@arca.org.ro, cu titlul „Anuntpentru recrutarea unui expert in vederea realizarii unei cercetari asupra cadrului legal al educatiei pentru persoanele care au dobandit o forma de protectie in Romania”, pana pe data de 18 mai 2013.

Oerta se va discuta ulterior interviului.

ARCA is a Romanian non-governmental association, apolitical and non-confessional, humanitarian and ecumenical established in 1998, accredited as a social services provider in February 2006.
ARCA`s main objective is to defend and promote fundamental human rights, in particular refugees, returnees and other categories of migrants` rights. In the long term, ARCA focuses upon promoting and protecting refugees, returnees and migrants; facilitating cultural exchanges between migrants and the Romanian population; developing a network of organizations and institutions to adequately address the needs of refugees and other migrants and
ARCA's mission is to help fulfill the potential of every individual who takes refuge, migrate or is repatriated to Romania and to facilitate their integration into the Romanian society.
ARCA in partnership with several Romanian NGOs established a counseling centre in Bucharest for the victims of human trafficking.