Psiholog

SOS SATELE COPIILOR

Job expirat

RESPONSABILITATI

Scopul Postului:

Asista copilul din punct de vedere psihologic , asigura si monitorizeaza serviciile psihologice acordate in scopul unei dezvoltari optime.

Responsabilitati:

- evaluarea psihologica periodica a tuturor copiilor din program;
- consilierea psihologica si terapia copiilor (in functie de nevoile individuale: nevoia de gestionare a conflictelor, de rezolvare a unor situatii cu character frustrant, de sustinere in exprimarea adecvata a emotiilor, de relationare cu cei din jur, etc.);
- consiliere psihologica individuala sau de grup oferita parintilor sociali;
- asigurarea suportului adultilor care lucreaza direct cu copilul, in vederea implementarii corespunzatoare a tehnicilor de disciplinare
- intocmirea si monitorizarea Planului de interventie specifica pentru asigurarea stabilitatii emotionale;
- acordarea de sprijin parintilor sociali in vederea cresterii capacitatii acestora de a stabili limite si de a modela comportamentul copiilor, in vederea prevenirii abuzurilor si neglijarii;
- intocmirea si implementarea unor programe de dezvoltare a abilitatilor socio-emotionale
- programe de preventie prin metoda terapeutica, ludoterapie-grup de suport pentru copiii cu probleme comportamentale

CERINTE

Studii/Formare:
- Studii superioare ,absolvent al Facultatii de Psihologie; un avantaj ?l constituie finalizarea unui Master ?n Terapie cognitiv- comportamentala ;
- Cunoasterea instrumentelor de lucru specifice (tehnicilor folosite in terapia cognitiv–comportamentala);
- Experienta in lucrul cu copiii si adolescentii - minim 3 ani ;
- Utilizare PC (Word, Excel, E-mail, Internet);
- Cunostinte despre legislatia actuala in protectia copilului;
- Cunoasterea temeinica a drepturilor copilului.

Abilitati:

- Abilitati de comunicare si empatie;
- Bun mediator al relatiilor interumane;
- Capacitate organizatorica, de monitorizare si sintetizare a informatiilor;
- Toleranta la stres;
- Competente de lucru in echipa pe care sa le foloseasca in colaborare cu echipa psiho-pedagogica;
- Motivatie si disponibilitate de implicare pe termen lung ;
- Seriozitate si simt de raspundere ;

Cei interesati sunt rugati sa depuna CV si scrisoare de intentie pe mail la adresa de e-mail resurse.umane@sos-satelecopiilor.ro si pe fax la nr.: 021/668.00.72 pana la data de 19.06.2009. Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Noi oferim o familie copiilor ajunsi in dificultate, ii ajutam sa-si cladeasca singuri un viitor si contribuim la dezvoltarea comunitatilor in care ei traiesc.
SOS Satele Copiilor s-a cladit pe baza unor convingeri si atitudini fundamentale, ce reprezinta esenta succesului nostru. In indeplinirea misiunii noastre, urmatoarele valori durabile ne ghideaza actiunile, deciziile si relatiile:
CURAJ
ANGAJAMENT
INCREDERE
CREDIBILITATE