Pedagog social (Coordonatorul programului de dezvoltare a abilitatilor de viata independenta)

SOS SATELE COPIILOR

Job expirat

RESPONSABILITATI

Scopul Postului:

- Coordoneaza programul de dezvoltare a abilitatilor de viata independenta a copiilor din programul nostru
- Initiaza , organizeaza si raspunde de activitatile educationale organizate cu copii conform obiectivelor individuale de dezvoltare a fiecarui copil.
- Sprijina parintii sociali in procesul educational al copiilor.

Descrierea postului. Responsabilitati
- Coordoneaza programul de dezvoltare a abilitatilor de viata independenta (activitati ale copiilor in casa familiala la nivel de program si in comunitatea locala);
- Ofera sprijin in alegerea unei profesii cat si a scolii pe care tanarul doreste sa o urmeze;
- Ofera sprijin pentru dezvoltarea abilitatii de rezolvare a unor probleme
- Ofera sprijin in gestionarea conflictelor si in prevenirea abuzurilor intre copii;
- Organizeaza si desfasoara activitati cu caracter recreativ in comunitatea largita (activitati desfasurate cu voluntari sau alte proiecte asociate);
- Organizeaza activitati practice in vederea formarii abilitatilor de autogospodarire;
- Stabileste parteneriate cu diferite persoane fizice (voluntari, sponsori) sau institutii care constituie o resursa in cresterea si educarea copiilor;
- Organizeaza cluburi pentru copiii si adolescentii din Sat pe teme de educatie pentru sanatate, educatie sexuala, morala si emotionala a tinerilor;
- Monitorizeaza respectarea drepturilor copiilor;
- Organizeaza si desfasoara activitati comune la nivel de familie SOS si echipa psiho-pedagogica;
- Organizeaza activitati specifice in care copiii sa stabileasca contacte noi;
- Ofera sprijin mamelor SOS pentru cresterea capacitatii de evaluare a abilitatilor copiilor pe toate ariile, cat si a evaluarii progresului inregistrat de acestia;
- Colaboreaza permanent cu membrii echipei psihopedagogice a Satului SOS si cu Directorul Satului;
- Participa la intocmirea si implementarea obiectivelor pedagogice ale programului, a planului de vacanta si a planului de activitati pedagogice;
- Este responsabil de intocmirea si monitorizarea programului de interventie specifica, de dezvoltare a abilitatilor de viata independenta si de socializare;

Cerinte:

Studii/Formare:

- Studii superioare finalizate in pedagogie/ psihopedagogie/ pedagogie sociala/ pedagogie generala/ sociologie, pedagogie curativa/speciala/ asistenta sociala/ psihologie;
- Cunoasterea principiilor de baza ale sociopedagogiei aplicate,, observarea si modificarea comportamentului, asistarea activitatii de invatare, pedagogia timpului liber, stimularea capacitatilor practice de viata, pedagogia jocului, organizare si administrare, colaborare si comunicare;
- Cunoasterea curriculei de limba romana si matematica pentru ciclul gimnazial pentru a putea oferi suport scolar copiilor care au nevoie;
- Experienta de minim 3 ani in munca cu copii/ adolescenti in dificultate;
- Utilizare PC (Word, Excel, E-mail, Internet);
- Cunoasterea legislatiei actuale in domeniul protectiei copilului si a Conventiei ONU privind drepturile copilului;
- Cunoasterea limbii engleze constituie un avantaj.

CERINTE

- Abilitati de lucru in munca cu copiii;
- Flexibilitate in adaptarea programului in functie de problemele aparute, de nevoile copilului;
- Bun organizator;
- Abilitati de comunicare si empatie;
- Bun mediator al relatiilor interumane;
- Competente de lucru in echipa pe care sa le foloseasca in colaborare cu echipa psiho-pedagogica;
- Motivatie si disponibilitate de implicare pe termen lung;
- Spirit de inovatie si dorinta de perfectionare continua;
- Seriozitate si simt de raspundere.

Cei interesati sunt rugati sa depuna CV si scrisoare de intentie pe mail la adresa de e-mail resurse.umane@sos-satelecopiilor.ro si pe fax la nr.: 021/668.00.72 pana la data de 19.06.2009. Numai candidatii selectati vor fi contactati.

Noi oferim o familie copiilor ajunsi in dificultate, ii ajutam sa-si cladeasca singuri un viitor si contribuim la dezvoltarea comunitatilor in care ei traiesc.
SOS Satele Copiilor s-a cladit pe baza unor convingeri si atitudini fundamentale, ce reprezinta esenta succesului nostru. In indeplinirea misiunii noastre, urmatoarele valori durabile ne ghideaza actiunile, deciziile si relatiile:
CURAJ
ANGAJAMENT
INCREDERE
CREDIBILITATE