Pedagog (consilier tineri)

SOS SATELE COPIILOR ROMANIA

Job expirat

RESPONSABILITATI

- realizeaza consiliere individuala si de grup pentru dezvoltarea deprinderilor de viata ale tinerilor;
- mentine legatura cu scoala, locul de profesionalizare sau de munca al tinerilor;
- sprijina tinerii in administrarea bugetului si alcatuirea decontului lunar;
- este implicat in procesul de supraveghere si asistare a tuturor tinerilor din proiect pe timpul unei ture; se lucreaza in ture
- asista si consiliaza tanarul in implementarea PIP (Planul individualizat de protec¿ie) in toate directiile de actiune propuse in acest document

CERINTE

- studii socio-umane;
- experienta min 2 ani in in serviciul pentru copil si familie;
- abilitati de consiliere, educatie si formare in lucrul cu tinerii;
- abilitati practice de viata;
- maturitate emotionala;
- lucrul in echipa;
- cunostinte de lb engleza;
- cunostinte de PC

BENEFICII OFERITE

Organizatia ofera posibilitatea de a lucra pentru o idee generoasa pusa in slujba copiilor in dificultate, compensata de un salariu adecvat functiei si profilului caritabil al organizatiei, de o mare stabilitate a locului de munca, precum si de formarea profesionala continua

SOS Satele Copiilor Romania ofera o familie copiilor care din diferite motive nu pot fi ingrijiti de proprii parinti, ii ajuta sa-si cladeasca singuri un viitor si contribuie la dezvoltarea comunitatilor in care ei traiesc. In Satul SOS (o comunitate formata din 12-15 case) fiecare familie SOS locuieste intr-o casa proprie. O familie SOS este formata din mama SOS si 6-7 copii (baieti si fete de varste diferite) care cresc impreuna ca frati si surori.

SOS Satele Copiilor Romania este singurul serviciu de protectie a copilului din Romania ce asigura continuitate in ingrijirea copiilor pana cand acestia devin tineri independenti si autonomi, adica sunt stabili emotional, au abilitati sociale si aptitudini de viata, o profesie, un loc de munca si un venit constant care ii ajuta in obtinerea unui spatiu propriu de locuit.