Oracle Database Administrator (DBA)

Electrica Soluziona S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

Administration of Oracle databases for business applications
Administration and configuration of Unix/Linux
Monitoring of the daily business and for maintenance the growth of database.
Troubleshooting and fixing performance issues (tuning configuration options)
Is responsible for reporting statistics about usage / utilization of the database.
Perform comparing analysis of the database growth.
Perform reorganization of Databases
On-call duties and weekend maintenance
Administration of MySQL databases for business applications
Administration of MS SQL Server databases for business applications

CERINTE

University degree: Computer Science, Mathematics, Business IT (ASE) etc.
3+ years experience implementing and supporting large production Oracle databases
Relevant experience in DB administration , maintenance, tuning and installing, knowledge in DB back-up and recovery;
UNIX (AIX), Linux, VMware;
Storage Management SAN / NAS, database management and back-ups (tape library);
Excellent English skills
Very good communication abilities; team spirit; proactive and flexible; customer oriented

Desirable Skills
Experience with Oracle 9/10g/11g/12c databases
Experience in supporting high-availability, high transaction volume applications
Experience with Clustering, Mirroring, Maintenance Plans and Replication

Would be an advantage:
Oracle DBA Certification 11g/12c.

BENEFICII OFERITE

Attractive salary
Opportunities for professional development
Private medical assistance.
Food vouchers

Electrica Soluziona S.A. este o societate mixtă româno-spaniolă, parte a INDRA SISTEMAS S.A. (Indra), o companie globală în domeniul tehnologiei, inovației și talentului, lider pe piața soluțiilor și serviciilor pentru sectoarele Transport și Trafic, Energie și Industrie, Administrație Publică și Sănătate, Finanțe, Asigurări, Securitate și Apărare,Telecomunicații și Media. Indra operează în peste 128 de
țări și are peste 42.000 angajați în întreaga lume, care își folosesc cunoștințele din diferite domenii și condiții specifice diferitelor țări pentru a găsi soluții inovatoare la problemele cu care se confruntă clienții.