Operator Back Office custodie - Directia Titluri

BRD - Groupe Societe Generale

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Gestioneaza pentru investitori operatiunile cu instrumente financiare si portofoliile de instrumente financiare ;

- Primeste instructiuni si actioneaza in functie de instructiunile clientilor si ale pietelor reglementate ;

- Urmareste evenimentele si comunicatele primite prin sistemele pietei si informeaza clientii;

- transmite mesajele SWIFT specifice activitatii de custodie catre clienti , custozi globali, depozitari centrali;

- Opereaza in sistemul informatic specific activitatii toate tranzactiile clientilor si introcmeste rapoarte privind portofoliile acestora;

- Asigura realizarea si transmiterea raportarilor catre clienti si catre organismele vizate (ASF, Depozitarul Central, custozi globali, AAF, APAPR) ;

- Asigura conformitatea operatiunilor efectuate de clienti cu legislatia, reglementarile si normele in vigoare

- Cunoastrea legislatiei in domeniu si a procedurilor de lucru specifice activitatii de custodie.

CERINTE

Experienţă profesională:

- Autorizare sistem ARENA al BVB

- Autorizare ASIF

- Cunostinte despre activitatea de custodie si corporate action

Profilul candidatului:

- Cunoasterea legislatiei pietei de capital, legislatiei bancare specifice in vigoare

- Cunoasterea BRD si a functionarii sale

- Cunoasterea unei limbi de circulatie internationala (engleza sau franceza)

- Cunostinte Microsoft Office ( Word, Excel,PowerPoint), baze de date, aplicatiile informatice specifice activitatilor desfasurate, alte softuri specifice activitatii bancare

- Studii superioare

- Comunicativ

- Seriozitate

- Eficienta

- Atentie

BENEFICII OFERITE

Posibilitatea de a va alatura unei echipe de profesionisti;

Contract de munca pe durata nedeterminata.

BRD - Groupe Societe Generale este a doua banca romaneasca, dupa activele bancare.

Cu o capitalizare de 3,5 miliarde euro la sfarsitul lunii aprilie 2006, BRD - Groupe Societe Generale detine prima pozitie, conform acestui indicator, intre societatile din domeniul financiar, listate la Bursa de Valori Bucuresti si a doua pozitie dupa acelasi nivel al capitalizarii bursiere daca luam in considerare toate companiile listate la BVB, indiferent de domeniu.