Online Marketing Manager

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Direct responsabil de eficienţa strategiei de comunicare şi poziţionare on-line a tuturor brandurilor Star Storage.
• Direct responsabil de creşterea vizibilităţii produselor şi serviciilor Star Storage pe canale alternative de marketing, forumuri, grupuri profesionale, reţele sociale.
• Direct responsabil de atragerea influenţatorilor de opinie şi a specialiştilor Star Storage în mediile sociale on-line specifice.
• Propune, implementează, evaluează şi îmbunătăţeşte permanent strategia de marketing on-line în cadrul planului de marketing Star Storage. Adaptează strategia on-line la nivel local şi internaţional.
• Propune bugetul de marketing on-line anual (domenii web, cataloage on-line, SEO/SEM, campanii ad-words).
• Centralizează şi urmăreşte execuţia bugetului de marketing on-line precum şi eficienţa investiţiilor. Propune acţiuni corective de eficientizare a acţiunilor de promovare on-line.
• Aproba cheltuieli de marketing on-line, după necesităţi şi conform cu prevederile bugetului de marketing on-line aprobat de către şeful direct.
• Introduce metricii şi indicatorii stabiliţi cu şeful direct pentru urmărirea eficienţei activităţii desfăşurate. Monitorizează şi evaluează lunar toate activităţile on-line. Propune măsuri corective.
• Gândeşte noi modalităţi convenţionale sau neconvenţionale de promovare a brandurilor Star Storage la nivel global. Contribuie la includerea tehnicilor de social media în cultura de business Star Storage, precum şi în integrarea site-urilor Star Storage cu principalele instrumente de social media.
• Identifică principalele evenimente on-line care pot servi atingerii obiectivelor de business. Recomandă participări pe baza profilului audienţei.
• Speculează oportunităţi de afiliere şi de generare de venituri prin campanii pay-per-click, link exchange, banner exchange, sau alte tehnici SEM. Evaluează lunar impactul social media în contextul eforturilor generale de marketing.
• Identifică şi dezvoltă relaţii specifice cu moderatorii şi influenţatorii principalelor canale de social media din pieţele ţintă. Propune modalităţi de loializare a acestor influenţatori în vederea transformării lor în promotori (referrals) ai soluţiilor Star Storage.
• Urmăreşte activitatea on-line a principalilor competitori. Semnalează tendinţe, idei de dezvoltare, nevoi de piaţă neacoperite de concurenţă, sau modificări în comportamentul de afişare.
• Analizează permanent evoluţia percepţiei brandurilor Star Storage în mediul on-line. Adoptă şi supervizează implementarea acţiunilor corective necesare susţinerii obiectivelor de business.
• Colaborează cu partenerii externi, cu reprezentanţele externe sau cu subcontractorii în definirea şi promovarea unei imagini coezive, unitare, în mediul on-line.
• Oferă suport operaţional specific promovărilor on-line – newsletters, salesletters, direct mailings. Se asigură că toate instrumentele specifice activităţii on-line folosesc baze de date actualizate la zi.
• Informează imediat superiorul direct la apariţia oricărei probleme importante care poate avea impact asupra desfăşurării activităţii sale.
• Realizează alte sarcini necesare în contextul atribuţiilor de serviciu.

CERINTE

• Abilitatea de a sintetiza cantitati mari de informatie
• Cunostinte SEO, SEM, SER şi experienţă relevantă în campanii de remarketing, affiliate marketing, AdWords, LinkedIn profiling
• Abilitati de comunicare interpersonala, prezentare, lucru in echipa
• Abilitatea de a implementa proiecte end to end
• Experienţă în activităţi de urmărire bugetară
• Creativitate şi originalitate
• Cunostinte avansate de limba engleza.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).