NOC ENGINEER

Euroweb Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Suport nivel 2 IP in cadrul Departamentului Tehnic, NOC:
- Monitorizeaza activ starea retelei IP, a resurselor critice in scopul mentinerii functionalitatii acesteia in parametrii de stabilitate.
- Investigheaza erorile si alarmele aparute pe echipamente sau raportate de softurile de network management.
- Notifica si mentine legatura cu celelalte sub-departamente functionale din cadrul departamentului tehnic pentru interventii in retea si monitorizeaza aceste interventii
- Gestioneaza problemele raportate de catre clienti prin serviciul de monitorizare retea sau direct.

CERINTE

Absolvent/student studii superioare (Comunicatii/Automatizari/Calculatoare/Electronica)
Experienta in telecomunicatii
Cunostinte de baza in networking
Experienta LINUX, UNIX

Cunostinte optionale:
- Programare php, C++, Perl
- MS Office

Cerinte comportamentale:
- Lucru in echipa/Colaborare
- Orientarea catre rezultat
- Initiativa si pro-activitate
- Capacitatea de a comunica
- Flexibilitate
Experienta CISCO si alte echipamente de retea
Experienta Windows 95/98/2000/XP

Euroweb va ofera solutii de comunicatii ¿ntre diferite locatii ale companiei dumneavoastra, solutii de acces la internet stabile si securizate si o comunicare prompta si profitabila cu furnizori si clienti deopotriva. Prin acest serviciu, Euroweb va pune la dispozitie o plaja larga de viteze de acces si va ajuta sa implementati ceea ce se potriveste cel mai bine nevoii dumneavoastra de comunicare.

La nivel national, Euroweb Romania poate furniza servicii de acces la Internet in cele mai mari 40 de municipii (orase in care exista si prezenta tehnica), inclusiv Bucuresti, beneficiind de reteaua nationala de fibra optica bazata pe tehnologie SDH si IP(Ethernet), cu capacitate de transport de n x 10Gb.

www.euroweb.ro