Network Administrator , Bucuresti

UniCredit Tiriac Bank

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Administrează mediul de calcul al băncii (administrare utilizatori, setări de securitate, gestionarea fisiere/foldere, etc.)
• Administrează şi supraveghează funcţionarea corectă a tuturor serverelor din bancă
• Furnizează asistenţă de nivelul doi şi trei pentru angajaţii băncii
• Supraveghează procesul de instalare a noi echipamente
• Supraveghează instalarea a noi programe software si asigura sprijin adecvat pentru toti utilizatorii acestor aplicatii
• Administrează şi supraveghează sistemele din infrastructura IT în conformitate cu dispoziţiile şefului de echipă sau ale şefului de departament
• Gestionează configurarea si buna functionare a imprimanelor din retea
• Dezvoltă aplicaţii şi script-uri pentru administrarea reţelei
• Asigură în mod regulat copii de siguranţă ale datelor şi arhivarea mediilor de stocare a datelor în locaţii sigure
• Oferă solutiile tehnice pentru a asigura securitatea datelor procesate (criptare, firewall-uri, etc.)
• Asigură securitatea datelor procesate în cadrul băncii (respectă standardele de securitate ale grupului); recomandarea unor solutii noi în vederea asigurării nivelurilor de securitate cerute
• Supraveghează procesul de gestiune a patch-urilor de securitate corespunzatoare sistemelor de operare si aplicatiilor folosite in bancă
• Păstrează legatura cu furnizorii de hardware şi software, cu furnizorii de service pentru a asigura implementarea şi administrarea tuturor sistemelor informatice
• Participă la intregul proces de inventariere a mijloacelor fixe IT din bancă

CERINTE

• Diplomă universitară în informatică, telecomunicaţii sau în domeniul tehnic
• Minimum 2 ani de administrare a unor reţele de calculatoare de dimensiuni medii
• Cunoastere foarte buna a sistemelor de operare MS Windows 2000 şi Windows 2003
• Buna cunoastere a sistemelor de operare Linux şi Unix
• Nivel ridicat de cunoştinţe in administrarea staţiilor de lucru MS Windows 2000 şi MS Windows XP şi aplicaţiilor asociate (MS Office, etc.)
• Experienţă in administrarea unei infrastructuri bazate pe Active Directory
• Nivel mediu de cunoştinţe privind protocoalele de mesagerie electronică; experienţă practică cu MS Exchange
• Nivel mediu de cunoştinţe legate de realizarea copiilor de siguranţă, restaurare şi recuperare a datelor, experienţă practică cu aplicaţii şi dispozitive de copiere/restaurare
• Nivel mediu de cunoştinţe privind topologiile şi protocoalele de reţea
• Experienţă de lucru cu diverse echipamente şi platforme hardware
• Cunostinte medii legate de arhitecturi SAN şi dispozitive de stocare (SAN, NAS, DAS)

• Abilitati foarte bune de comunicare
• Spirit de echipa
• Orientare catre client,
• Orientare catre rezolvarea problemelor
• Abilitatea de a-si insusi rapid noi cunostinte
• Proactivitate
• Limba engleză (fluent, atât scris cât şi vorbit)

UniCredit Group este una din cele mai mari organizatii financiar-bancare din Europa, fiind numarul 1 pe piata bancara din Europa Centrala si de Est. UniCredit este prezent in 23 de tari, unde 170.000 angajati deservesc peste 40 milioane de clienti prin intermediul a 9,000 de sucursale.

UniCredit Tiriac Bank , membra a Unicredit Group este un important jucator pe piata bancara din Romania, cu active in valoare de 3,6 miliarde EUR, o retea de peste 140 sucursale, unde peste 2.600 de angajati vin in ajutorul a peste 600.000 de clienti.