MATEMATICIAN CERCETARE

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Excon Expert HR (www.excon.ro), firma de resurse umane, recruteaza MATEMATICIAN CERCETARE, pentru clientul sau, lider de piata in domeniul cercetarii

Descrierea postului:

- elaboreaza, testeaza si implementeaza modele matematice cu aplicabilitate in programe informatice
- dezvolta modele computerizate pentru simularea si analiza problemelor complexe din cadrul proiectelor de cercetare in care este implicat

CERINTE

Cerinte:

- absolvent de studii superioare de specialitate ;
- cunostinte de statistica matematica si probabilitati;
- cunostinte de algebra, corpuri Galois, matrici, determinanti;
- cunostinte de analiza combinatorica;
- cunostinte de analiza numerica;
- cunostinte de verificarea ipotezelor statistice, caracterizarea variabilelor aleatoare;
- notiuni de teoria informatiei, marimi entropice, coduri, compresie fara pierderi, generatoare pseudoaleatoare;
- cunostinte de teoria numerelor, numere prime, functii hash;
- cunostinte de geometrie diferentiala, curbe eliptice;
- cunostinte de teoria algoritmilor;
- notiuni de informatica, programare;
- cunostinte bune de limba engleza.

BENEFICII OFERITE

Beneficii:

- pachet salarial atractiv, care variaza in functie de experienta;
- asigurare medicala;
- bonusuri in functie de performante;
- pachet pentru relocare;
- posibilitatea de crestere profesionala si de realizare a unei cariere intr-un mediu competitiv si performant;
- accesul la tehnologii de ultima generatie.