Marketing Manager - companie multinationala tehnica

Georgia Management

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Coordoneaza în mod constant studii de piata în domeniul de activitate al firmei;
• Elaboreaza strategia si politicile de marketing a firmei si asigura implementarea acestora;
• Elaboreaza si asigura realizarea planului de marketing;
• Monitorizeaza permanent piata si concurenta în vederea actualizarii si / sau modificarii strategiei si politicilor de marketing ale firmei;
• Analizeaza oportunitatea introducerii de noi produse sau servicii;
• Mentine o vizibilitate ridicata a brandului prin diverse evenimente;
• Dezvolta politici de preturi pentru produsele deja lansate pe piata sau pentru cele noi;
• Dezvolta politici de cross-selling pentru clientii existenti;
• Dezvolta politici de fidelizare a clientilor;
• Stabileste conform structurii organizatorice si a procedurilor interne sarcinile si responsabilitatile personalului din subordine;
• Estimeaza obiectivele de vanzari pe termen scurt, mediu si lung;
• Participa si întocmeste Planul de Acţiuni Comerciale si verifica rezultatele;
• Efectueaza studii de cercetare macro-economica;
• Efectueaza analiza interna a datelor si urmarirea lor (statistici comerciale, evolutii specifice de vanzare, marja de profit);
• Participa la expozitii (urmarirea expozitiilor si feed back comercial);
• Participa la realizarea catalogului general (definirea programului de baza);
• Urmareste lansarile comerciale.

CERINTE

• IDEAL - Minimum 2-3 ani experienta intr-o pozitie de Manager de Produs in cadrul unei companii cu profil tehnic
• Studii superioare, preferabil în domeniul tehnic (sau marketing, economie, comunicare)
• Experienta de lucru necesara minim 3 ani intr-o pozitie similara, intr-o companie cu profil tehnic;
• Cunoasterea mediului de afaceri;
• Cunostinte de planificare bugetara;
• Competente în elaborarea de instrumente de marketing si sondare a pietei
• Abilitatii de negociere, de coordonare si planificare
• Cunoasterea limbii engleze la nivel avansat

Suntem o companie de consultanta in domeniul serviciilor de resurse umane, oferind clientilor nostri un suport de calitate pentru externalizarea anumitor servicii din aceasta arie de activitate. Scopul nostru este de a aduce un plus de valoare si eficienta prin serviciile oferite: selectie si recrutare, training, consultanta organizationala si servicii de administrare de personal si salarizare.