Manager Proiect

Habitat for Humanity Romania

Job expirat

RESPONSABILITATI

Managerul de Proiect este responsabil pentru: administrarea generala a programului de refacere locuinte substandard si de construire de locuinte noi in comunitatile dezavantajate din judet (sau din afara, dupa caz)
Responsabilitati de baza:
• Actioneaza in numele Biroului National al HFH Romania, dupa nevoie si solicitari, conducand proiectul de interventie pe locuire in comunitatile desemnates
• Implementeaza scopurile si obiectivele agreate conform propunerilor de finantare aprobate;
• Administreaza relatia cu mass media regionala si cu donatorii in vizita la santierele proiectelor supravegheate;
• Administreaza planul de lucru si bugetul proiectelor finantate;
• Lucreaza cu voluntarii si personalul angajat al filialelor Habitat in scopul obtinerii sprijinului si cunostintelor locale necesare;
• Asigura transparenta si sanatatea operatiunilor supervizate conform standardelor de raportare si auditare ale Habitat si altor donatori si agentii de finantare
• Solicita si foloseste sprijinul specialistilor HFH Romania in timpul implementarii proiectului;
• Reprezinta HFH Romania in fata autoritatilor locale sau judetene pe tema proiectului aprobat si operat
• Conduce echipa de implementare (angajata/contractata/ voluntara)

CERINTE

• Educatie: Studii universitare sau echivalente.

• Experienta: 2 ani in Project Management; 3 ani in supraveghere personal si management bugete
• indemanari:
- Abilitatea de a se raporta la autoritati locale si regionale, la alte autoritati institutionale
- Fluenta in engleza si romana
- Comunicare scris-vorbit excelenta
- Abilitati interpersonale excelente
- Cunoastere pachet Microsoft Office
- Permis de conducere categoria B
- O buna intelegere a problemelor de constructie
- Disciplina si incadrare in termene

BENEFICII OFERITE

- Dorinta de a respecta si afirma principiile si misiunea crestin-ecumenica a Habitat for Humanity
- Trebuie sa fie doritor a calatori 40% din timpul de lucru;
- Dorinta de a lucra dupa program si capacitate de a face fata presiunii;
- Disponibilitate pentru relocare

Habitat for Humanity este o organizatie crestin ecumenica non-profit ce construieste si renoveaza locuinte simple, decente si accesibile ca pret in parteneriat cu familiile in nevoie de locuinte. Habitat for Humanity a asistat pana in prezent peste 1.100 de familii din Romania si lucreaza in 2008-2009 la asistarea altor 600 de familii care locuiesc in conditii improprii. in lume, Habitat for Humanity International este prezenta in 92 de tari si a asistat peste 300,000 de familii.