Manager Operatiuni Retea Nationala

UPC Romania S.A.

Job expirat

RESPONSABILITATI

• Asigura activitatile legate de Suportul si Dezvoltarea Retelei de Transport Nationale (Optic si IP), a Infrastructurii Metropolitane dedicata serviciilor B2B si a Platformelor Nationale de Telefonie si ISP;
• Stabileste impreuna cu superiorul direct obiective de performanta pentru angajatii din subordine, aliniate cu obiectivele companiei;
• Face recomandari catre Superiorul Direct privitoare la activitatea de Suport si Dezvoltare a Retelei Nationale, Investitii in Infrastructura de Retea Nationala care sa asigure un grad ridicat de rezilienta a serviciilor, Reducerea Costurilor Operationale si Imbunatatiri ale Proceselor Interne actuale;
• Participa in procesul decizional privitor la Activitatea de Suport si Dezvoltare a Retelei Nationale, Investitii in cresterea rezilientei Serviciilor, Investitii in Infrastructura si Procese Interne Operationale;
• Identifica punctele unice de defectiune ale retelei (Single Point of Failure), slabiciunile si amenintarile asupra retelei nationale si face recomandari catre Superiorul direct;
• Asigura un stoc optim de piese de schimb pentru Reteaua Nationala pentru a mentine disponibilitatea retelei si serviciilor UPC in parametrii de tip SLA stabiliti intern;
• Se asigura ca implementarea proiectelor pentru dezvoltarea retelei nationale si metropolitane se face in SLA-ul agreat intern si dupa caz cu clientul final si in conformitate cu procedurile interne definite;
• Face propuneri pentru imbunatatirea continua a proceselor interne legate de implementarea solutiilor clientilor residentiali si business si a schimbarilor de retea care pot avea impact asupra clientilor UPC;
• Participa activ in realizarea taskurilor de tip financiar aferent departamentului pe care il conduce(inchidere de luna OPEX / CAPEX, managementul flow-ului financiar- estimari, inregistrare facturi, forecast);
• Escaleaza si pastreaza o legatura permanenta cu NOC ECC (centrul european de competenta al grupului UPC) pentru problemele ce nu pot fi rezolvate local (conform cu procedurile in vigoare).

CERINTE

• Studii superioare finalizate;
• Abilitatea de a coordona echipe de ingineri de suport specializatii pe diverse tehnologii si arii de comunicatii nationale (transport optic si IP, telefonie, sisteme ISP);
• Foarte buna intelegere a tehnologiilor de rutare IP, comutare Ethernet, Transport Optic (SDH/DMWM/CWDM), a sistemelor de management de la distanta, a sistemelor de telefonie fixa;
• Experienta bugetara (Opex/Capex, LRP, P&L) sunt un plus semnificativ;
• Posesor carnet de conducere auto categoria B;
• Excelente abilitati de comunicare si negociere;
• Orientare spre client;
• Abilitati de organizare si planificare;
• Rezolvarea problemelor;
• Etica si integritate.

UPC este una dintre cele mai dinamice companii multinationale din industria de comunicatii prin cablu din Romania. UPC face parte din Liberty Global, Inc. (LGI), unul dintre liderii mondiali in furnizarea de servicii de televiziune, voce si date, cu operatiuni in 16 tari, 10 dintre acestea din Europa. Prezenta in Romania inca din 1992, UPC este pregatita sa ofere servicii moderne in banda larga la nivel national: televiziune analogica si digitala, internet de mare viteza, servicii competitive de telefonie digitala.