Major Accounts Manager - Solutii si servicii IT

STAR STORAGE SRL

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectiv: Promovarea si vanzarea solutiilor si serviciilor oferite de Star Storage
Sarcini / responsabilitati:
-Aplicarea strategiei de vanzare conceputa de directorul de vanzari
-Cunoasterea aprofundata a solutiilor si serviciilor oferite de Star Storage;
-Cunoasterea concurentei si a produselor oferite de aceasta pentru a putea prezenta avantajele propriilor produse;
-Pregatirea materialelor de prezentare a companiei, a solutiilor si serviciilor oferite;
-Identificarea unei baze de clienti specifici + preluarea clientilor repartizati de Dir. Vanzari sau Dir. General;
-Crearea si mentinerea unor bune relatii cu clientii;
-Analiza si identificarea nevoilor clientului(in colaborare cu departamentul presales);
-Propunerea si sustinerea de prezentari si demonstratii pentru produsele si solutiile companiei;
-Ofertarea catre clienti a solutiilor si serviciilor oferite de Star Storage in conformitate cu nevoile acestuia;
-Negocierea cu clientul a pretului ofertei;
-In cazul finalizarii vanzarii, urmarirea stadiului de executie, implementare a solutiei;
-Mentinerea relatiei cu clientul dupa vanzare

CERINTE

Studii:
-Studii superioare;
-Studii superioare facultate profil IT - se puncteaza;
-Cursuri de vanzari, de comunicare, cursuri de specialitate in domeniul IT, cursuri de project management, etc. se puncteaza.

Cunostinte profesionale necesare:
-Cunostinte hardware - nivel utilizator avansat;
-Cunostinte software - nivel utilizator avansat;
-Strategii de vanzari / de comunicare / negociere - cunostinte solide;
-Cunostinte limba engleza: scris / vorbit - nivel minim 7-8 (scara 1-10).
-Carnet de conducere categoria B.

Experienta:
-Experienta in vanzari in domeniul IT;

Calitati personale:
-Abilitati de comunicare;
-Aspect placut / prezenta profesionala;
-Loialitate;
-Persoana ambitioasa, cu aspiratii, focalizata pe cariera;
-Fire deschisa;
-Rezistenta la stres;
-Capacitate de lucru intr-un colectiv;

BENEFICII OFERITE

Salariu + comision.

Star Storage reprezinta unul dintre cei mai cunoscuti furnizor de solutii integrate la cheie, atat pentru afacei cat si solutii de infrastructura asociate. Portofoliul Star Storage cuprinde solutii de stocare si infrastructura critica IT cat si solutii de afaceri orientate pe managementul continutului si al proceselor de afaceri.

Solutiile Star Storage sunt completate de o gama extinsa de servicii profesionale desfasurate in locatii proprii special construite: servicii externalizate de procesare a documentelor si informatiilor, servicii externalizate de productie si livrare a documentelor,comunicare personalizata cu clientul, servicii de protectie si gestiune a datelor si aplicatiilor.