Major Accounts Manager - solutii si servicii IT

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

Obiectiv: Promovarea si vanzarea solutiilor si serviciilor oferite de Star Storage
Sarcini / responsabilitati:
-Aplicarea strategiei de vanzare conceputa de directorul de vanzari
-Cunoasterea aprofundata a solutiilor si serviciilor oferite de Star Storage;
-Cunoasterea concurentei si a produselor oferite de aceasta pentru a putea prezenta avantajele propriilor produse;
-Pregatirea materialelor de prezentare a companiei, a solutiilor si serviciilor oferite;
-Identificarea unei baze de clienti specifici + preluarea clientilor repartizati de Dir. Vanzari sau Dir. General;
-Crearea si mentinerea unor bune relatii cu clientii;
-Analiza si identificarea nevoilor clientului(in colaborare cu departamentul presales);
-Propunerea si sustinerea de prezentari si demonstratii pentru produsele si solutiile companiei;
-Ofertarea catre clienti a solutiilor si serviciilor oferite de Star Storage in conformitate cu nevoile acestuia;
-Negocierea cu clientul a pretului ofertei;
-In cazul finalizarii vanzarii, urmarirea stadiului de executie, implementare a solutiei;
-Mentinerea relatiei cu clientul dupa vanzare

CERINTE

Studii:
-Studii superioare;
-Studii superioare facultate profil IT - se puncteaza;
-Cursuri de vanzari, de comunicare, cursuri de specialitate in domeniul IT, cursuri de project management, etc. se puncteaza.

Cunostinte profesionale necesare:
-Cunostinte hardware - nivel utilizator avansat;
-Cunostinte software - nivel utilizator avansat;
-Strategii de vanzari / de comunicare / negociere - cunostinte solide;
-Cunostinte limba engleza: scris / vorbit - nivel minim 7-8 (scara 1-10).
-Carnet de conducere categoria B.

Experienta:
-Experienta in vanzari in domeniul IT;

Calitati personale:
-Abilitati de comunicare;
-Aspect placut / prezenta profesionala;
-Loialitate;
-Persoana ambitioasa, cu aspiratii, focalizata pe cariera;
-Fire deschisa;
-Rezistenta la stres;
-Capacitate de lucru intr-un colectiv;

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management)

Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR)