Key account manager

Star Storage

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Construirea strategiei de vanzari impreuna cu BDM pentru linia de business si aplicarea acesteia;
- Cunoasterea aprofundata a serviciilor din portofoliu;
- Cunoasterea concurentei si a produselor oferite de aceasta pentru a putea prezenta avantajele propriilor produse;
- Construirea unei baze de clienti specifici + preluarea clientilor repartizati in cadrul Dep Vanzari;
- Crearea, dezvoltarea si mentinerea bunelor relatii de afaceri cu clientii, urmarirea derularii contractelor cu clientii;
- Promovarea imaginii si a produselor companiei prin intalniri cu clientii din portofoliu;
- Identificarea metodelor de fidelizare a clientilor, identificarea si aplicarea solutiilor de crestere a satisfactiei clientilor;
- Planificarea si negocierea campaniilor promotionale;
- Monitorizarea incasarilor clientilor in colaborare cu Departamentul Credit Control;
- Intocmirea rapoartelor periodice de analiza si activitate

CERINTE

- Studii superioare (constituie avantaj - studii superioare profil IT) ;
- Cursuri de vanzari - reprezinta un avantaj;
- Experienta minim 4 ani in vanzari (referinte), minim 2 ani in domeniul domeniul vanzarii de servicii IT&C (avantaj servicii de Data Center);
- Cunostinte solide in vanzari directe;
- Capacitatea de a capta si a inchide oportunitatile deschise, dar, de asemenea, de a genera business oportunitati noi;
- Abilitatea de a intelege vanzarea de servicii complexe, cum ar fi: serviciile externalizate furnizate intr-un Centru de Date;
- Cunostinte PC: Word, Excel, Outlook, CRM, Internet Explorer: nivel utilizator avansat;
- Cunostinte limba Engleza: nivel mediu - avansat;
- Abilitati excelente de comunicare, de planificare si organizare;
- Abilitati excelente de a construi contacte personale si sa mentina relatii pe termen lung cu clientul
- Orientat pe relatia cu clientul si nevoile acestuia ;
- Carnet de conducere categoria B;
- Disponibilitate la deplasari si program prelungit;
- Rezistenta la stres.

Dezvoltare Aplicatii de Business cu functionalitati de: arhivarea si managementul documentelor, workflow, input management pe platforma EMC Documentum - leader mondial in domeniul EMC (Enterprise Content Management) Compania STAR STORAGE este partener pe partea de dezvoltare solutii software cu companii de top la nivel mondial: EMC (Documentum), IBM (Content Manager, WebSpere), Microsoft, Oracle, Abbyy (OCR).