Key Account Manager

JOBSgarden

Job expirat

RESPONSABILITATI

Pentru unul dintre clientii nostri, o companie in plina ascensiune cu o experienta de 10 ani de activitate in importul si distributia sistemelor de securitate auto, sistemelor audio si video auto, cautam Key Account Manager. Postul presupune pastrarea contactului cu clientii importanti si importatorii auto din zona alocata.
Acest post presupune:
• Creeaza si mentine relatiile comerciale cu clientii tip Key Account;
• Urmareste executia contractului cu clientii tip Key Account;
• Colecteaz¿ comenzile emise de clien¿i, constituind astfel portofoliul de comenzi; r¿spunde de solu¿ionarea cererilor în timp util.
• Abordeaz¿ clien¿ii poten¿iali, prezint¿ oferta firmei, negociaz¿ condi¿ii ¿i încheie contracte comerciale; r¿spunde de condi¿iile contractuale negociate.
• Elaboreaz¿ ¿i r¿spunde de respectarea programului de livrare a produselor contractate pe sortimente ¿i pe c¿ile de distribu¿ie / vânzare stabilite
• R¿spunde de extinderea re¿elei proprii de distribu¿ie a produselor pe pia¿a intern¿ în zona alocat¿;
• R¿spunde de dimensionarea unor stocuri optime care s¿ asigure derularea în bune condi¿ii a contractelor încheiate ¿i satisfacerea cererilor clien¿ilor ocazionali
• Urm¿re¿te derularea contractelor încheiate cu furnizorii ¿i clien¿ii ¿i gradul de realizare a acestora ¿i r¿spunde de eventualele disfunc¿ionalit¿¿i ap¿rute din cauza neurm¿ririi acestora.
• Analizeaz¿ pia¿a ¿i studiaz¿ concuren¿a; r¿spunde de calitate informa¿iilor comunicate celorlaltor departamente.
• R¿spunde de analiza situa¿iei vânz¿rilor în perioadele anterioare, studiul evolu¿iei pie¿ei, analiza stocurilor ¿i emiterea de comenzi c¿tre furnizorii externi pe baza informa¿iilor rezultate din aceste studii
• R¿spunde de întocmirea corect¿ ¿i la timp a ofertelor
• Coordoneaz¿ activitatea re¿elei de distribuitori din zona alocat¿, urm¿re¿te extinderea acesteia, pune la dispozi¿ia distribuitorilor toate informa¿iile necesare prezent¿rii ¿i promov¿rii produselor; r¿spunde de evolu¿ia re¿elei de distribuitori pe zona alocat¿.
• Urm¿re¿te situa¿ia încas¿rilor de la clien¿i ¿i r¿spunde de reducerea timpului de încasare a sumelor datorate de clien¿i

CERINTE

Studii superioare (de preferinta tehnice), reprezinta avantaj cursurile specifice de vanzari
Experien¿¿: minim 3 ani în domeniul vânz¿rilor pe partea de key accounts. OBLIGATORIU: experienta in gestionarea de conturi gen hypermaket.
Cuno¿tin¿e profesionale:
• cunoa¿terea tehnicilor de vânzare;
• cuno¿tin¿e despre psihologia uman¿;
• cuno¿tin¿e de analiz¿ a datelor;
• cuno¿tin¿e economice;
• cuno¿tin¿e de lucru cu Windows, MS-Office, programe specifice de gestiune a stocurilor;
Calit¿¿i ¿i aptitudini profesionale:
• excelente abilit¿¿i de negociere;
• rezisten¿¿ fizic¿ ¿i nervoas¿;
• lucru în condi¿ii de stres;
• capacitate de analiz¿ ¿i sintez¿;
• bun¿ cunoa¿tere a limbii engleze;
• spirit de lucru în echip¿;
• perseveren¿¿;
• inventivitate;
• persuasiv;
• dinamism;
• capacitate de adaptare la schimbare.
OBLIGATORIU: experienta relevanta in activitatea cu conturi mari (gen hypermarket)

BENEFICII OFERITE

Pachet salarial constand in parte fixa (600 Eur) + bonusuri, tichete masa, asigurare medicala privata, training.

ITJobs Ltd. is a full service search and selection company with offices in Budapest, Belgrade, Munich, Kiev, Vienna.
ITJobs was founded in 2001 in Budapest, with the aim of recruiting for the IT and telecommunication sectors.
Since then the company has built a reputation by recruiting IT professionals across all skill levels, from entry to top-level positions.
In 2005, due to market demand we established a new division, JOBSgarden which is recruiting for all commercial, financial, HR and engineering functions. In 2006 we introduced staff leasing as a new service.
In 2006, a new office was opened, in Bucharest, under the brand-name JOBSgarden.