Jurist - specializare dreptul muncii

Best Corporate Labour Group

Job expirat

RESPONSABILITATI

- Reprezentarea societatilor din grup in fata instantelor de orice grad;
- Definitivarea/ investirea cu formula judecatorie a sentintelor, deciziilor, ordonantelor presidentiale precum si indeplinirea procedurii de punere in executare silita a titlurilor executorii, hotararilor judecatoresti;
- Intocmeste, redacteaza, verifica si avizeaza contractele in care sunt parte societatile din grup;
- Redacteaza opinii juridice, contracte civile, comerciale, proiecte;
- Negociaza clauze legale contractuale, acte cu caracter juridic;
- Reprezinta societatile din grup in relatie cu organele administrative, banci, Registrul Comertului, Notari publici, Executori Judecatoresti, alte institutii;
- Efectueaza demersurile necesare in vederea mentinerii relatiilor juridice cu orice autoritate a statului interesata, persoane fizice sau juridica;
- Reprezinta societatile in relatiile contractuale la care aceste sunt parte, negociere, termene conditii etc.;
- Supervizeaza si arhiveaza contractele in care societatile din cadrul grupului sunt parte;
- Efectueaza cercetari disciplinare, avizeaza si redacteaza acte/decizii din sfera dreptului muncii, SIPP si ISU;
- Verifica si avizeaza rapoarte de cercetare disciplinara, rapoarte de cercetare a accidentelor de munca , decizii de sanctionare disciplinara si de desfacere a contractului de munca;
- Responsabil cu actualizarea legislatiei si informarea departamentelor cu noutatile si modificarile legislative aparute;
- Concepe, redacteaza si sustine doumentele cu caracter juridic ce emana de la societatile din grup;
- Ofera, la cerere, consultatii de specialitate tuturor departamentelor in toate domeniile dreptului;
- Responsabil cu urmarirea debitorilor- procedura extrajudiciara de recuperare a debitelor, notificari, concilieri;
- Elaboreaza, completeaza, redacteaza documente statutare ale societatilor din grup;
- Responsabil cu proiectele si dosarele privind contractele de achizitii publice (la cererea departamentelor de vanzari sau achizitii) si/sau privind proiectele de finantari nationale / europene;
- Concepe, redacteaza, sustine documentele cu caracter juridic ce emana de la societatile din grup;
- Indeplineste alte sarcini conexe ce au legatura cu activitatea departamentului juridic.

CERINTE

- Absolvent studii superioare juridice de lunga durata;
- Experienta minim 3-5 ani in functia de Consilier Juridic in cadrul unei companii;
- Foarte bune cunostinte de limba engleza, atat vorbit, cat si scris;
- Bune cunostinte de operare PC: MS Office, Internet, Outlook, utilizare soft legislativ;
- Carnet conducere categoria B (disponibilitate deplasari in Bucuresti si in afara Bucurestiului);
- Cunoasterea si aplicarea/interpretarea legislatiei romane, a normelor legislative, ordinelor si instructiunilor in vigoare.

We are a small friendly company with a personal approach to recruitment. We endeavor to treat all of our candidates how we ourselves would wish to be treated and we make every effort not to waste your time or make any false promises of work that we cannot deliver upon.