Jurist (drept comercial)

Academia de HR

Job expirat

RESPONSABILITATI

Academia de HR recrutează pentru Clientul său, importantă companie de mobilitate urbană și soluții integrate de transport din România. Cu o istorie de aproape 15 ani, compania se distinge printr-o ținută ireproșabilă, distinctivă în piață fiind un brand recunoscut și apreciat, remarcată prin eleganță, calitate și inovație. Compania acoperă o gama largă de servicii (transport urban, rent-a-car, service, reprezentanță auto, servicii executive de top) dispunând de o flotă remarcabilă și foarte numeroasă de mașini și oferind multiple facilități clienților săi. Compania dispune de o echipă de profesioniști și se mândrește cu realizările sale, fiind unul dintre liderii de piață pe segmentul său.

Căutăm Jurist cu experiență pe drept comercial! Scopul principal al postului este să asiste suport juridic companie în relație cu activitățile curente.
- Avizează din punct de vedere juridic actele comerciale emise de societate sau primite de la tertii
- Acordă asistență, consultanță și reprezentare juridică firmei și angajaților/colaboratorilor acesteia
- Întocmește/revizuiește actele juridice emise de companie (contracte comerciale parteneri și furnizori, contracte de prestari servicii, consultanță, acte notariale: declarații, procuri, etc) și contracte/diverse documente specifice cu autoritățile statului
- Redactează și avizează documente emise de companie în relatia cu angajații și colaboratorii proprii
- Furnizează opinii și soluții juridice pentru activitatea curentă a companiei
- Verifică persoanele juridice cu care compania intră în relații comerciale la Registrul Comerțului
- Asistă compania în faţa instanţelor judecătoreşti alături de firma de avocatură parteneră (când este cazul)
- Tine evidenţa documentelor juridice ale companiei (contracte, anexe, procuri/imputerniciri, hotărâri judecătorești, litigii, etc.)
- Se asigură de respectarea normelor GDPR în companie
- Informează periodic managementul companiei cu privire la noutățile de ordin juridic ce au impact asupra societății și asigură actualizarea permanentă a bazei informationale legislative a firmei

CERINTE

Educație și experiență
- Studii superioare finalizate in domeniul juridic
- Minim 3-4 ani experiență pe o pozitie de jurist
- 1 an experiență în domeniul transporturi (avantaj)

Alte cerințe
- Cunoștințe temeinice privind Codul Comercial, Civil și Codul Muncii
- Cunoștințe de Office
- Limbă Engleză (bine)
- Inteligență peste medie
- Excelente abilități de comunicare putere de convingere și negociere

Personalitate
- atenție la detalii, meticulozitate
- atitudine pozitivă, entuziasm și optimism
- iniţiativă, spirit practic
- autonomie și independență

BENEFICII OFERITE

- Companie de top în România pe domeniul său
- Colegi fantastici, deschiși la minte și entuziaști
- Desfășori o activitate frumoasă unde nu te simți ca la muncă
- Telefon mobil, abonament de voce și date, laptop
- Transport asigurat inclus gratuit de acasă pănă la serviciu cu mașinile firmei
- Program de lucru flexibil
- Pachet salarial motivant

O șansă de a crește profesional lucrând pentru unul dintre liderii din piață!

Abordam toate problemele importante de HR si contribuim prin proiectele noastre de recrutare, cursurile si serviciile noastre la identificarea, atragerea si pastrarea talentelor in companiile din Romania. Avem 20 de ani de experiență și sute de proiecte de recrutare de succes! Recrutori Seniori! Domenii recrutare: Vânzări, Management, IT, HR, Financiar, Juridic, Logistică, Inginerie. Facem recrutare cu pasiune, avem rezultate, găsim candidați!

Mai multe joburi, articole, materiale pe academiadehr.ro