Junior Web Developer (Java)

UTI Grup

Job expirat

RESPONSABILITATI

Proiecteaza si/sau dezvolta aplicatii informatice sau parti din acestea pe baza specificatiilor tehnice primite;

· Asigura mentenanta pentru aplicatiile software high availability deja existente, dar si dezvoltarea de noi aplicatii software in conformitate cu cerintele clientilor;

· Realizeaza/completeaza documentele proiectare software pentru sistemele/subsistemele din cadrul proiectului in care este alocat;

· Respecta standardele interne de producere a software-lui si a documentatiei tehnice; aplica in activitatea de dezvoltare software procedurile si completeaza toate documentele cerute prin metodologia UTI de dezvoltare software;

· Respecta prevederile continute de documentele de planificare intocmite de managerul de proiect referitoare la livrabile, calitatea acestora si termenele de predare; respecta tehnologiile si regulile tehnice stabilite de Manager;

CERINTE

Cunostinte bune de programare orientata pe obiecte

· Cunostinte bune de Java si tehnologii J2EE, patternuri OO si J2EE

· Cunostinte bune de tehnologiii Web 2.0 (CSS, DHTML, JSP, Servlet, JSTL. jQuery, etc.)

· Cunostinte de Web Services (Axis, JAX etc.)

· Cunostinte de Linux

· Cunostinte bune de Baze de date: PostgreSQL, MSSQL (lucrul cu date geospatiale)

· Experienta in lucrul cu un sistem de versionare (preferabil Subversion)

· Experienta in Tomcat - configurare si instalare

Constituie un avantaj:

· Cunostinte de framework-uri Java: Struts, Spring, Hibernate, JSF

· Experienta in dezvoltarea de solutii ERP

UTI SYSTEMS este un integrator de sisteme care furnizeaza solutii complete pentru sisteme de securitate, tehnologia informatiei si comunicatii, inginerie civila, folosind tehnologii si echipamente fabricate de producatori de renume, ca si aplicatii software dedicate.

Divizia Sisteme de Securitate cuprinde departamente ale caror competenta acopera o gama larga de servicii in domeniile ingineriei si a integrarii de sisteme complexe de securitate, cercetarii si dezvoltarii de produse hardware si software, ca si al managementului de proiecte si consultantei.

Misiunea Diviziei Sisteme de Securitate

- De a consolida pozitia UTI pe piata sistemelor de securitate complexe
- De a deveni leader pe piata sistemelor electronice de aparare si senzorilor
- De a oferi solutii globale pentru securitatea clientilor

Locul pe piata:
UTI SYSTEMS, prin Divizia Sisteme si Servicii de Securitate este lider in domeniul sistemelor integrate de securitate complexe.

Personal: UTI Sisteme de Securitate are in prezent un nr. de 1200 salariati