Invatatoare / Invatator Montessori 6-9 ani

Confidential

Job expirat

RESPONSABILITATI

Cautam pentru clasa noastra de 6-9 ani o persoana entuziasta, dedicata, pasionata de lucrul cu copiii si de dezvoltarea personala si profesionala. Candidatul ideal are experienta sau este interesat de metode alternative de invatamant si impartaseste valorile Montessori – respect si incredere in copii, educatia ca pregatire pentru viata, clasa/scoala ca o comunitate. Candidatul ales va urma un curs de formare in afara tarii pe parcursul a 10 luni si va lucra apoi intr-o echipa tanara si motivata in cadrul unui concept Montessori deosebit. Cautam pe cineva cu care sa colaboram pe termen lung pentru a creste niste copii deosebiti in armonia si spiritul pedagogiei Montessori, sa ii sustinem si ajutam pe drumul de deveni independenti, increzatori, si fericiti.

RESPONSABILITATI:

- specifice rolului de pedagog Montessori – pregatirea mediului, coordonarea activitatilor in clasa, pregatirea materialelor, motivarea si indrumarea copiilor, crearea si mentinerea unei atmosfere armonioase si propice activitatilor
- observarea si evaluarea individuala a evolutiei copiilor
- realizarea planului pedagogic anual, lunar si saptamanal
- coordonarea asistentului de pedagog
- comunicarea cu parintii

CERINTE

- studii de specialitate
- cunoasterea buna a limbii engleze pentru a urma cursuri de formare specifice in aceasta limba
- abilitati foarte bune de comunicare, organizare, creativitate
- experienta de lucru cu copiii de minim 1 an
- experienta intr-un sistem alternativ de invatamant (Montessori sau altul) este un plus